A Maine Coon Amerika nemzeti macskája, különleges tulajdonságai miatt, eredetét tekintve meglepõ és valószerûtlen elméletek és történetek láttak napvilágot, a genetikai képtelenségnek számító macska-mosómedve keresztezõdéstõl kezdve, Marie Antoinette cicájának kalandos utazásával bezárólag. Ezzel szemben õseik egyrészt a vikingekkel érkezett norvég erdei macskák lehettek, másrészt az Amerikába érkezõ európai tengerészek által a hajókon utaztatott hosszú szõrû macskák, amelyek képesek voltak elviselni a zord körülményeket.
A Sziámi macska egy kedvelt macskafajta, amely a Távol-Keletrõl származik. Nevüket Sziámról, a mai Thaiföldrõl kapták. Az elsõ példányt Peter Simon Pallas német természettudós pillantotta meg elõször és írta le, 1794-es Kaszpi-tengeri expediciója során. A macskák az 1870-1880-as években kerültek Angliába. A történetírók szerint Sir Owen Gould brit nagykövet, aki V. Rama sziámi király mellett teljesített szolgálatot, figyelt fel rájuk elõször 1884-ben. Két csokoládészínû példányt Pho és Mia nevû cicákat, hazavitt Angliába, és az egyik macska leszármazottja az 1888-as londoni macskakiállításon a Crystal Palace-ban, elnyerte "A legszebb macska" címet.
1961-ben egy perthshire-i farmon született egy kismacska, amelynek fülei a fejére lapultak. A farmer, William Ross úgy döntött, elkezdi tenyészteni a vonalat, és így született meg a skót lógó fülû macska. A fajtát az 1978-as amerikai kiállításon ismerték el gyõztesnek, és a tenyésztés fõ központja ma is az Egyesült Államokban található. A skót lógó fülût normál fülû macskákkal kell pároztatni, mert különben valószínûleg ízületi vagy porcproblémák merülnek fel. Bár a tenyésztõ állítja, hogy a lógó fül nem okoz kellemetlenséget a macskáknak, félõ, hogy a fajta hajlamos a fülatkára vagy a süketségre.
A Manx macska, más néven Man-szigeti macska a házimacska egyik fajtája, melynek gerince természetes mutáció következtében megrövidült, emiatt a farka csonka, egyes példányoknál akár hiányozhat is.A Brit-szigetekhez tartozó Man-szigetrõl származik, ahol a 18. század táján jelent meg. A sziget lakói stubbinnak hívják. Eredetére vonatkozóan számos legenda ismert, az egyik szerint az Özönvíz kezdetén, mikor Noé bezárta a bárka ajtaját, véletlenül levágta a macska farkát.
A karthauzi macska a legrégebben tenyésztett fajták egyike. A karthauzi szerzetesek hozták magukkal Afrikából. A legkorábbi írásos emlékek a XVI. századtól vannak. Elfogadott, hogy a karthauzi a szír macskától származik, amely abban az idõben zömök, szürkebundás, réz szemszínû cica volt. A mai karthauzi (chartreux) nevet elõször a XVII. század végén kapta.
Az elsõ világháború után a franciák fokozott figyelmet fordítottak a fajta megõrzésére. Az elsõ tenyészetet Christine és Suzanne Leger 1925-ben alapította meg Belle Ile szigetén, melynek a "Guerveur" kennel nevet adták. A fajta 1983-ban kapta meg a bajnoki státust.
Az egyiptomi mau egyiptomi macskafajta alkata nem keleti jellegû, hanem valamivel testesebb, zömökebb, izmosabb. Bundája erõteljesen mintázott. Szõrszínek: ezüst, bronz, füstös fekete (a feketét csak tenyésztik, a versenyeken nem kívánatos változat, gyakran nem engedik benevezni).
Kairó környékérõl származik, õsi és természetes fajta. Azt tartják róla, hogy az óegyiptomi macskaistenek leszármazottja, mivel homlokát a szkarabeuszbogárra emlékeztetõ rajzolat díszíti. Egyiptomi nyelven a mau macskát jelent.
A bengáli házimacska egy vadmacskaféle, a bengáli leopárdmacska és egy házimacska keresztezésébõl mesterségesen lértehozott hibrid. Az elsõ bengáli macska e két faj véletlen párosodásból született, tervszerû tenyésztése az 1980-as években kezdõdött Amerikában. Azzal a céllal kezdték a fajtát kialakítani, hogy létrehozzanak egy vadmacska külsejû, de házimacska természetû új macskafajtát. Az 1960-as években is már felvetõdött a bengáli fajta kialakítása, amikor egy kaliforniai tenyésztõ egy házimacska kandúrt pároztatott egy nõstény ázsiai (bengáli) vadmacskával.
Az abesszin macska eredete bizonytalan, de az biztos, hogy egyike a legrégebben ismert fajtáknak. Elsõ példányait az abesszin háborúból hazatérõ brit katonák vitték magukkal Angliába, ahol a befogott egyedekbõl önálló fajtát hoztak létre. Fajtaként Angliában 1882-ben ismerték el. Az elsõ Nagy-Britanniába hozott abesszint Zulának hívták és Barrett-Lenard kapitány feleségének kedvence volt, még a fényképe is megjelent 1874-ben. Az USA-ban elõször 1902-ben jelent meg, de hivatalosan csak 1986-ban ismerték el a fajtát.
Körülbelül 500 esztendeje ismerik a hosszú szõrû macskákat, eredetük azonban homályba vész. Eredetileg két típusuk létezett: a Perzsiában (ma: Irán) kialakult perzsa macska és a Törökországból származó angóra. Az is valószínû, hogy mindkét típus õshazája Oroszország volt, és kereskedõk vitték magukkal õket a macskatenyésztés fellegvárába, Angliába. Mindenesetre sokáig hol perzsa, hol angóramacskának nevezték ezeket a bozontos szépségeket.
Házimacska: Földünkön mintegy 300-400 millió macska él. Ezek nagy többsége "közönséges" házi-macska, s csak elenyészõ részük fajtatiszta, törzskönyvezett jószág. Egy japán mondás szerint: "Ha az ember egy kutyát 3 napig etet, az 3 évig sem felejti el. Ha azonban egy macskát etetsz 3 évig, az már 3 nap múlva sem fog emlékezni rád." Nos, ez a mondás kicsit leegyszerûsíti a cicák viselkedését, de az tény, hogy a macska csak félig-meddig háziasodott, és ez sok mindent megmagyaráz.
Cica került a házhoz?! Adjunk a cicának egy szép nevet! Mi legyen a neve? Nem vagyunk könnyű helyzetben hisz számtalan hazai és külföldi név közül választhatunk. Hogy segíthessünk, összegyűjtöttük és ABC sorrendbe rendeztük a legnépszerűbb hazai, nemzetközi és az adatbázisunkban használt macskaneveket. Ha a rengeteg név között elvesznél, segítünk eligazodni, ABC sorrendbe tettük a cica neveket. Találd meg a legjobb állatnevet :)
A szfinx avagy kanadai szõrtelen a házimacska egyik ritka fajtája, amely természetes mutáció révén csak egy nagyon vékony, pehelyszerû szõrtakaróval rendelkezik. A szfinxek társaikhoz és gazdáikhoz egyaránt nagyon ragaszkodnak, éberek, játékosak, néha tolakodók, de ugyanakkor meglehetõsen intelligensek is. Szokatlan küllemük miatt idõnként összetévesztik õket a csivava kutyákkal.
Kutyaotthon adó 1% támogatása
Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra