A nyulak ivartalanítása megelőzi a túlszaporodást és az emiatt kialakuló állatvédelmi problémákat. Csökkenti a hormonális viselkedési problémákat, mint az agresszió vagy a területjelölés. Emellett segít megelőzni a nyulaknál gyakori, ivarszervekhez kapcsolódó betegségeket, például a daganatokat. Az ivartalanítás révén könnyebben lehet az állatokat összeszoktatni.
Sok nyúlgazdi számára ismerős lehet a megfelelő itató típus kiválasztása körüli hercehurca. Jelen iromány az előnyök és hátrányok összegyűjtésével segítséget nyújt abban, hogy milyen tálból vagy önitatóból érdemes nyulaink hidratálásáról gondoskodni.
Idén se feledkezzünk meg a szilveszteri előkészületek közé beilleszteni a nyuszinkat érintő biztonsági intézkedéseket. Bár a nyulak reakciója egyedenként eltérő, ha nem vagyunk kellően körültekintőek, akkor az év utolsó napjának eseményei akár sokkot is okozhatnak nekik.
Az ünnepek idén sem maradhatnak a nyuszikat érintő óvintézkedések nélkül. Legyen szó mű vagy élő változatról, tegyük a karácsonyfánkat olyan helyiségbe, ahová a nyúlnak nincs bejárása. Ha ő az úr a háznál és nem létezik ilyen szoba, akkor mindenképpen kerítsük el a fát (pl. karámmal) vagy tegyük olyan magasságba, ahol a nyúlalakú családtag nem éri el.
Az Európai Gyógyszerkönyvi Bizottság (European Pharmacopoeia Commission) úgy döntött, beszünteti a nyulakon végzett pirogén-vizsgálatokat. A 2025-ös év óriási változást hoz a nyulak számára!
(Nyuszi)gazdik figyelem: vigyázzunk a függönyökkel! A függönyvégekben gyakran használatos ólomzsinór nehezékként, biztosítva ezzel a függöny szép esését, egyúttal nyuszink nehézfém lelőhelyét is egy potenciális ólommérgezéshez. Ha nem vagyunk kellően óvatosak, akkor a lakásban szabadon barangoló nyulak „pár harapással” már el is érhetnek a zsinór ólomtartalmához, ami ezt követően az emésztőrendszerükbe kerülhet.
A madarak közül sokan melegebb vidékre költöznek késő ősszel (költöző madarak), de vannak, akik képesek a zord telet átvészelni: ezek nem repülnek messzi vidékekre. Télen viszont sokkal nehezebb élelmet találniuk a hóval fedett kertekben, parkokban. Segítségükre szolgál, ha kiteszel néhány madáretetőt kertedbe. Sokfajta madáretetőt lehet készíteni, mindennapi alapanyagokból. Ismerkedj meg néhány Magyarországon telelő madárral, majd próbálj nekik egy etetőt készíteni: első ötlet, második ötlet. A szárnyas barátaink listája korántsem teljes!
Itt az ősz, az egyik legideálisabb évszak nyulaink kinti szaladgáláshoz. De bármennyire is nekik való a szabadtéri lét, számos veszély leselkedik rájuk. Nézzük meg, mire kell a gazdiknak ügyelni, ha kiengedik szőrös csemetéjüket a kertbe. Cikkünkben az ideális kifutó/futtató paramétereit tekintjük át, ahol a lakásban tartás mellett a nyuszikák csak a megfelelő körülmények között és rövidebb időre tartózkodnak. A benti és kinti (egész éves) ketreces tartást egy másik cikkben fogjuk kitárgyalni.
Az ünnepek idején — elsősorban a szilveszteri tűzijátékok miatt — drasztikusan megnő az elszökött kutyák száma. Ezért a MOL újabb 46 töltőállomásán helyezett el ingyenes mikrochip-leolvasót, így segítve az elkóborolt ebek hazatalálását. Az elmúlt fél évben 235 kutyát sikerült azonosítani a MOL töltőállomásokon. Ilyen chip-leolvasót találsz Esztergomban is a MOL Visegrádi úti töltőállomásán! A további chipolvasóval ellátott töltőállomások listájára a http://toltoallomaskereso.mol.hu oldalon is rákereshetsz! Elveszett - megtalált kutyusok hazakerülése a mikrochip azonosítás révén könnyebbé válik.
Szeptember végén megnyitotta kapuit Ausztria legnagyobb "kalitkája" a bécsi Hirschstetten Állatkertben. A madárház 1.200 négyzetméteres területen nyújt otthont az Ausztriában honos madárfajoknak. A lakók elsősorban madármentő állomásokról kerülnek ide.
Hazánkra is igaz, hogy rengeteg háztartásban megtalálható valamilyen házi kedvenc. Legyen szó a legtöbbek által tartott kutyákról vagy macskákról, esetleg valamilyen madárfajról, a gazdáik nagyon jól tudják, hogy az ezzel járó költségek meglehetősen magasak lehetnek. Sok állatfajnál szükség lehet valamilyen fekhelyre, alomra, szállítóeszközre, játékra, a táplálékról pedig nem is beszélve.
A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon kérdésünkre elmondták, szombaton 22:45-kor érkezett a riasztás az állatmenhelyről. Egy 5x20 méteres kutyakennel palatetője égett. A tüzet vélhetően elektromos hiba okozta. A tűzoltók két egységgel voltak a helyszínen, 15 kiskutyát sikerült kimenteniük – a mentés és oltás fél egyig tartott. Mivel a szándékosság gyanúja nem merült fel, egyelőre további vizsgálatra nem kerül sor.
A kutya gazdája beugrik a vízbe... majd egy kicsi idő után fuldoklást szimulál. A kutya nem teketóriázik, egyből utána veti magát és próbálja kimenteni. Mentőkutya, aki vízből ment életet. Eddig is tudtuk, hogy a kutya az ember legjobb barátja, de a képsorokat látva csak jót mondhatunk el a négylábú barátról. A kutya mindenféle feltétel nélkül az ember alattvalója, ez teljes mértékben kivehető ebből az életmentős videóból is.
A kaliforniai kerékpárosnak esélye sem volt elkerülni az ütközést a hirtelen elé ugró állattal. A biciklis jól van, az őz elszaladt. Sajnos minden évben nagyon sok hasonló - és tragikusan végződő - vadbaleset van a közutakon. Sajnos a legtöbb riadt vad által létrejött balesetet szinte lehetetlen elkerülni. Most kerékpárossal ütközött, de amikor autó elé ugrik egy vadállat, a járművezetők sok esetben rossz kormánymozdulattal elrántják a kormányt és fának ütköznek. Az egyik legjobb dolog, ha vadveszélyes területeken a sebességet csökkentjük, így az ütközés ereje is kisebb lehet.
Ha a hidegben, télen találsz sünit, helyezd biztonságba. A süni téli álmot alszik, normális körülmények között a téli hideg időszakra elvackolja magát. Előfordulhat, hogy az erdőben kutyák kikaparják a sünit, ilyenkor az embernek tavaszig segítenie kell a tüskés túlélését. A tartására vonatkozóan: kell alá szalma, forgács, macska alom egy kis alomtálcába. A süni laktóz érzékeny nem szabad nekik tejet adni (habár a sajtot és a tejet is mohón fogyasztaná). Ehetnek, halat, húst, zöldséget-gyümölcsöt. Száraz macskatápot felnőttnek valót. Alutasakos cica kaját felnőttet. A kemény tojást is nagyon szeretik. A süni a természetben rovarokat - bogarakat eszik leginkább...
"Mázlit tegnap megultrahangoztuk. Kezeltük... volna... Végül sok tépelődés után elaltattuk... A szívében és a nagyerekben összesen 22 féreg volt. Gondolkodtunk sokat, mert ennyi féreggel, amik már az ultrahangon látszódtak akár egy műtét is szóba kerülhetett volna, talán még team is lett volna, akik a műtétet megpróbálják - persze a siker ígérete nélkül, de akkor is egy esély lehetett volna. De Mázli állapota lassan, és biztosan olyan irányba haladt, ami alapján egy műtét mondhatni teljesen lehetetlen lett volna. A vénái már tegnap sorra szétdurrantak, vélhetően a vérfogyás, a kialakult autoimmun hemoliticus anaemia, és mindenféle következmények miatt. "
Az ember legjobb barátja a kutya. A kutya az ember által tartott háziállat, ebből kifolyóan a kutya tetteiért minden esetben az ember (a tartó, a gazda) felel. Nagyon sokan ünnepekre, szülinapra, karácsonyra, húsvétra megvesznek állatokat, majd nem sokkal utána unott teherként válnak meg tőle. Pedig... a kutya, a háziállat vásárlása az állat egész életére kellene, hogy történjen! A kutya fontos szereplő az életünkben! A kutya érezni - szenvedni képes élőlény, társunk, barátunk, családtagunk, sporttársunk... Óvjuk - védjük, szeressük a kutyánkat, hiszen ő feltétel nélkül a gazdáját szolgálja!
Kutyaotthon adó 1% támogatása
Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra