2024.04.19. - Emma

Hol legyen nyaraláskor a kiskedvenc?

Hol legyen nyaraláskor a kiskedvenc?
Kisállatok panzióztatása

A háziállatot tartó családoknak a közös nyaralás sajátos gondot is jelent: hová tegyük, kire bízzuk a négylábú vagy tollas kedvencet? Kisállatgyógyász szerzõnk néhány gyakorlati tanáccsal segíti a döntést.

Bár manapság egyre több szállodába lehet - elõre egyeztetve - háziállatot is magunkkal vinni, ez még nem mindenhol megengedett.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Amennyiben ez nem megoldható, úgy két lehetõség adódik. Vagy családtagra, ismerõsre, jó szomszédra bízzuk, vagy panzióba adjuk kedvencünket.

A kisállatok panzióztatása egyre keresettebb szolgáltatás lett napjainkban, ezért napról napra újabb és újabb ilyen panziók nyílnak. A mennyiség azonban néhol a minõség rovására megy, ezért érdemes megfontolni, hol is õrzik, gondozzák majd visszatértünkig a cicát, kutyát, madart vagy más kisállatunkat.

Lehetõleg ne az utolsó pillanatban álljunk neki panziót keresni, mert a nyári dömping idõszaka alatt megeshet, hogy a jobb panziók már foglaltak, illetve csak több hetes várakozás után van lehetõség az elhelyezésre. Elõször mindenképpen személyesen gyõzõdjünk meg a panzió kínálta szolgáltatásokról, és ne tévesszenek meg senkit a hangzatos ígéretek, színes újsághirdetések! A "legcsicsásabb" panzió sem ér semmit, ha alkalmazottai nem szeretettel és odaadással foglalkoznak a rájuk bízott állatokkal, mert csupán az anyagi lehetõségek motiválják õket. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden panzió "csak a pénzre utazik", mindenesetre nem árt a körültekintés. Legjobb, ha ismerõsök, illetve más gazdik tapasztalataira, ajánlására hivatkozva keresünk állataiknak átmeneti szálláshelyet.

Elõször telefonon érdeklõdjünk, és kérdezzük meg a következõket: mennyibe kerül az állat napi elhelyezése (napi 500-2000 forintra lehet számolni), ez magában foglalja-e az eledelt is, vagy magunknak kell errõl gondoskodni? A kutya zárt ketrecben, vagy kifutóval, külön kutyaházzal ellátott kennelben lesz-e elhelyezve, illetve van-e lehetõség arra, hogy õt naponta valaki megsétáltassa? Van-e napi 24 órás felügyelet, illetve szükség esetén van-e állatorvosi ellenõrzés?

Ne felejtsük el, hogy kedvencünk hamar tapasztalni fogja, de megérteni nem lesz képes, hogy a gazdi, aki addig õt annyira szerette, most egyik pillanatról a másikra miért válik meg tõle. Mit követett el, hogy így bünteti õt? Új hely, idegen környezet, idegen állatok, ismeretlen emberek - mind stressztényezõ. Ilyenkor az állat akár teljesen búskomorrá is válhat, nem fog enni, csak egy helyben fekszik, esetleg alszik.

Ezt a reakciót mérsékelhetjük néhány egyszerû fogással. Vigyük magunkkal az új helyre is állatunk saját, jól megszokott etetõ, itató tálját, esetleg mûanyag fekvõhelyét, valamint kedvenc játékait, saját párnájával, takarójával együtt, amin még az otthon illata is megvan. Szerencsére ma már állatorvosoknál, vagy állatgyógyszertárakban lehet olyan feromon tartalmú készüléket, vagy sprayt kapni, ami az állat szorongásos viselkedését enyhíti. Mivel a készítmények fajspecifikusak, ezért külön van kutya, és külön macska számára való is.

Mielõtt a panzióba vinnénk állatunkat, még van néhány nagyon fontos tennivalónk: az állatorvossal adassuk be a veszettség elleni oltást, valamint - ha pénztárcánk megengedi - a kombinált vakcinát is. A kettõt egyszerre is be lehet adni, amennyiben az állat elmúlt egyéves. Macskák esetében sok helyen csak a leucosis és a FIP (macskák fertõzõ mell-, és hashártyagyulladása) elleni vakcinával oltott, illetve a védettséget igazoló egy hetesnél nem régebbi laborigazolással rendelkezõ állatokat fogadják be. A teszthez az állattól vért kell venni, melynek eredménye pár napon belül elkészül. Ehhez kérjük állatorvosunk segítségét.

Mivel a panzióban sok, különbözõ helyrõl származó állat lesz viszonylag kis területen, nagyobb a fertõzõdés lehetõsége, mint egyébként. Az oltási könyvet, vagy annak hitelesített másolatát is vigyük el, mert ellenõrizhetik. Mindemellett szükséges még a féregtelenítés és a külsõ élõsködõk (bolha, kullancs) elleni csepp, vagy nyakörv használata is. Bár a nyakörvek hosszabb ideig hatásosak, mint a cseppek, mégis inkább a cseppeket érdemes választani, mert ha az állat elveszti a nyakörvet, akkor a védelem nem lesz folyamatos, a hatás pedig pár napon belül megszûnik. A cseppek esetében a hatás kullancs ellen általában 2-4 hét, bolha ellen 1-3 hónap.

Bár csak egyes helyeken - valamint a külföldre utazó állatoknál - kötelezõ, de a panzióba kerülõ állatok esetében is ajánlott az egyedi azonosítás, amit legjobban mikrochip beültetésével lehet megoldani. Ehhez az állatot nem szükséges altatni, a beavatkozás rövid idõt vesz igénybe, és nem is jár különösebb fájdalommal.

Dr. Sütõ András
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra