
Hozzá kell tenni azonban: az igazán különös állatokkal a legtöbbször nem fordulnak állatorvoshoz, mert a tulajdonos nem rendelkezik a tartáshoz szükséges engedéllyel. Így létükre csak elszigetelt híradásokból és a kisállatboltokban megnyilvánuló keresletbõl lehet következtetni.... ...Mostanában például sokan keresnek skorpiót és kisebb krokodilfajokat, ahogy az egyik pesti plázában mûködõ állatkereskedés dolgozójától megtudtuk. A Cannibal Holocaust után pedig a korábbinál többen akartak madárpókot és kajmánt venni - egy másik fõvárosi állatbolt alkalmazottja szerint. (A Cannibal Holocaust brutális és kétes hitelességû dokumentumfilm, amely a fiatalok egy része számára kultikussá vált az ezredforduló táján, a benne szereplõ pókokkal és kajmánokkal együtt.)


Az utóbbi évek mindenképpen a hüllõk és a kétéltûek elõretörését hozták, a népszerûségi listát a már említett kaméleonok, a leguánok, iguánák, agámák vezetik, de a trópusi békák is egyre kedveltebbek. A kisemlõsök közül az utóbbi pár évben a törpenyulak, a vadászgörények és deguk terjedtek el. Akinek igazán veszélyes állatra fáj a foga, megkaphatja a feketepiacon. Kisebb majom kapható félmillió forintért.
Teszteltük a piacot: gond nélkül megvásárolhattunk volna egy óriáskígyót (persze fiatal példányt, amely felnõve 2-4 méter hosszú lesz), noha a jogszabály szerint veszélyes állatnak minõsül. Megkérdeztük az állatkereskedõt, hogy van-e az állatok között olyan, amelyet csak engedéllyel lehet tartani. A válasz nemleges volt, noha a boa ott sütkérezett a neonfényben.
(nol)
- A plázákban szenvednek az állatok