
Télvíz idején az ablaknál állva a meleget adó radiátor teszi kellemessé a benti létet. Kinn a zord hideg télben, a fagyott talajon, a kopár fák ágaira rárepülõ madarak sanyarú sorsának jobbá tételét már nyáron – kora õsszel segíthetjük, ha gondos állatbarát módjára, elõre madáretetõt készítünk a hideg napokra. Madáretetõ iskola
Az Orpheus Állatvédõ Egyesület különbözõ programjain már nyáron elkezdte a madáretetõ készítés fortélyaiba betekintés segítését. Az állatbarátok hulladék faanyagok felhasználásával készítettek madarak számára életmentõ eledeltartókat.
Az intenzív etetésre csak a zord fagy és összefüggõ hótakaró esetén van szükség, ilyenkor a kis vendégeknek a megszokottnál is több energiára van szükségük - már az életben maradáshoz is. Lehet szó vörösbegyrõl, aprócska cinkérõl, feketerigóról és még sokféle kedves madárkáról, akik megtelepedhetnek a kertekben vagy akár az ablakokban, ha rendszeresen gondoskodunk az etetésükrõl.
Ha tudjuk, miért ne tegyük könnyebbé az életüket? Lássunk hozzá a madáretetõ készítéséhez! Egy kis gondoskodással segíthetünk a környezetünkben élõ madárkáknak átvészelni a zord idõszakot, amíg a természet vegetációja újra nem éled. Ennek több formája lehetséges:
Étket szórni az ablakpárkányra
Ez a legegyszerûbb. Napi rendszerességgel megtehetjük, így a kis madarak odaszoknak enni az ablakunkhoz. Bentrõl ezáltal megfigyelhetjük az odaszálló állatokat közelrõl is. Ennek megtételéhez nem szükséges nyári – tavaszi elõkészület sem. Gondot okozhat, ha emeletes házban lakunk, és az alsóbb szinteken élõ (nem állatbarát) lakókat esetlegesen zavarja, ha bepiszkolják az állatok evés közben a lentebb lévõ ablakokat (maghéjakkal, ürülékekkel). Kerüljük el minden esetben a konfrontációt, és inkább készítsünk komolyabb etetõt, ami nem az ablakok közelében van, és nem zavarja meg lakótársaink nyugalmát sem.
A legegyszerûbb madáretetõ

A kihelyezett eleségtartókat érdemes két – háromhetente ellenõrizni, eledellel utántölteni.
Madáretetõ építmények

Ha kertek alján (fákon vagy bokrokban) helyezzük ki az etetõt vagy toronyházak ablakaiba – erkélyeibe kerül is ki az eledeltartó, minden esetben ügyelni kell arra, hogy lehetõleg szélvédett helyen kapjon végleges helyet. Az etetõt ne tegyük ki túl alacsonyra, hogy egy kóbor macska vagy a házi kedvenc semmiképpen se érhesse el az etetõt (mint tudjuk, a macskák a madarakra veszélyes ragadozók).
Mit rakjunk az etetõbe?
Olajos magvak (napraforgó, tökmag), kalászos termések (búzaszemek, kukoricadara) rendszeresen kerülhetnek az eledeltartókba. Az eleség sose kerüljön a hóba, mindig olyan helyre kell tenni, ahol szárazon marad. Energiában gazdag (és kedvelt) még az adagolt, nyers szalonnacsík is.
A madáretetõ készítési procedúra lehet közös hétvégi, családi program vagy csoportos foglalkozás is. Fontos, hogy gyerekek felnõtt jelenléte nélkül veszélyes szerszámokkal (fúróval, fûrésszel, kalapáccsal) ne dolgozzanak, mert maradandó sérüléseket okozhatnak maguk és társaik bánatára. Magasba való madáretetõ kihelyezést is bízzuk felnõttekre.
Jó barkácsolást és sok-sok tollas barátot kívánunk mindenkinek!
Seres Zoltán
Orpheus Állatvédõ Egyesület
www.zug.hu – Állatbarát Web Kuckó
www.sinter.hu – Állatvédelmi Adatbank,
Adó 1%: Orpheus Egyesület – 18464654-1-06
Várjuk elkészült madáretetõitekrõl fényképeiteket, a legjobb munkákat jutalmazzuk.
- info@zug.hu (csatolva)
- Orpheus Állatvédõ Egyesület, 6701 Szeged, P.F.:929 (fényképen)
Ingyenes állatvédelmi kiadványok (matricák, plakátok, képeslapok) közepes, bélyeggel ellátott válaszboríték ellenében rendelhetõek!
