2024.04.17. - Rudolf

Hogyan neveljük szobatisztaságra kedvenceinket?

Hogyan neveljük szobatisztaságra kedvenceinket?
A lakásban tartott állatokkal sok gond van. Ha kölyökkorban érkezik új négylábú kedvenc a családhoz, sok kellemetlenséget okozhat, ha az állat nem szobatiszta. Szerencsére az egészséges kiskutyát és kiscicát könnyen ránevelhetjük e téren is az illendő magatartásra.

A családba került új kölyökkutya, illetve macska kezdetben különböző megpróbáltatások elé állíthat bennünket. Például, ha dolgukat a lakásban végzik el, vagyis nem szobatiszták. Kis szorgalommal a gondok kiküszöbölhetőek / megelőzhetőek.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Kölyökkutyáknál gyakori probléma, hogy ha sokat vannak négy fal között, akkor a kinti környezetben félnek, és ezért nem merik elvégezni a dolgukat. Szerencsére ez a probléma magától is elég hamar megoldódik, de segíthetünk rajta, ha a kutyát többször visszük ki napjában, lehetőleg mindig ugyanarra a helyre. Legyen az egy nyugodt, csöndes rész, ahol lehetőleg nincs másik kutya.

Azokban a lakásokban, amelyeknek kertkapcsolatuk is van, tehát bármikor kiengedhetjük kedvencünket a szabadba, ott ez nem jelent akkora problémát, mint a lakótelepi lakásokban. Az előbbi esetben tovább könnyíti a dolgunkat, hogy már kaphatóak olyan ajtóba szerelhető macska-, illetve kutyakijáró "lengőajtók", melyeknek mindennapi használatát állatunk nagyon könnyen képes elsajátítani. Ezen keresztül a nap bármely szakaszában akkor megy ki a szabadba, és jön be a lakásba, amikor csak kedve tartja, és nem kell a kedvenc ki- és beengedésére figyelnünk.

A macskák mondhatni "gyárilag" szobatiszták. Ösztönösen tudják, hogy hova piszkíthatnak, majd maguk után el is tüntetik az áruló nyomokat. Helyezzünk ki a lakás adott részére egy macskaalommal (esetleg tiszta homokkal) teli tálcát, majd a kezdetek kezdetén tegyük rá a kiscicát. Hamar meg fogja ezt szokni, és legközelebb már ő keresi a lehetőséget. Célszerű olyan macskaalmot beszerezni, amely - ha nedvesség éri - azonnal kis gömbökké áll össze. Ezt azután sokkal praktikusabban el tudjuk távolítani, mindamellett nem kell az egész almot kidobni, és kicserélni.

A kutyák esetében ez már nem ilyen egyszerű. Közöttük van olyan, amely már nyolc hetesen szobatiszta, és van olyan is, amelyik félévesen sem az. Nagyon nagy különbségek vannak, amelyek függnek a fajtától, és az egyed értelmi képességeitől is.

A betanításkor nagyon fontos, hogy legyen kellő türelmünk az állathoz. A kezdeti időszakban a szőnyegeket szedjük fel, és nem árt, ha a felmosószett is kéznél van, hogy a "balesetek" nyomait mihamarabb eltüntethessük. Kutyafelszerelési boltokban kapható úgynevezett "helyhez szoktató spray". Ezzel az adott helyet befújva rávehetjük állatunkat, hogy a kellő helyen végezze el a dolgát. Fontos, hogy semmiképpen ne legyünk türelmetlenek! Mindennek eljön a maga ideje, csak ki kell várni.

Másik fontos dolog: ha már megtörtént a baleset, akkor ne csak órák múlva dorgáljuk, vagy büntessük meg kedvencünket, hanem azonnal, különben nem fogja tudni, hogy miért is kapott ki. Másrészt ne hívjuk magunkhoz, csak azért, hogy megbüntethessük, különben a behívó parancsszónak többet nem fog engedelmeskedni. Nem fog bejönni csak azért, hogy utána rögvest megverjék.

A kutya gazdájától elvárható, hogy ez a tisztaság- és rendszeretet ne csak a lakásra korlátozódjon. Az utcára kivitt, és ott sétáltatott kutyák gazdáinak a környezet, a parkok, és a közterületek tisztaságát is óvniuk kell azzal, hogy a kutyagumikat legalább saját kutyáik után feltakarítják.

Ha kedvencünk korábban szobatiszta volt, akkor a szobatisztaság elvesztése mindenképpen valamilyen pszichés okra, vagy betegségre utal. Pszichés ok lehet egy új jövevény (kisbaba, vagy egy másik állat) bekerülése a családba, esetleg egy új rivális megjelenése, amely túlságos dominanciájával félelmet vált ki kedvencünkben. Főleg macskáknál, amelyek nagyon szeretik, ha mindennapjaikban van egy ritmus, annak felbomlása a szobatisztaság elvesztésével járhat.

A betegségek közül hím ivarú állatoknál zavart okozhatnak a prosztata elváltozásai (prosztatagyulladás, prosztata cysta, prosztata daganat), bármely állatnál a vizeletképző szervrendszer betegségei: vesegyulladás, vesekő, vesedaganat, a húgyhólyag betegségei (húgyhólyaggyulladás, -daganat). Ha ezek valamelyikére okkal gyanakodhatunk, akkor mindenképpen ultrahangvizsgálatra kell vinni kedvencünket, esetleg vér- és vizeletvizsgálatot is érdemes csináltatni.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra