
Kis méretük miatt alig észrevehetõk. A tavasszal lerakott petékbõl kikelt kullancslárvák negyedmilliméternél is kisebbek. Ugyanakkor rendkívül veszélyesek. "Ezek most kezdik az évi második rajzásukat, azért veszélyesek, mert terjesztik az agyvelõ és agyhártya gyulladás vírusát az emberre, míg kutyára a babezia nevû egysejtû élõsködõt terjesztik, ezért most is, hogyha nem látunk kifejlett kullancsot a természetben, védekeznünk kell" – Kapiller Zoltán, a Kullancsszövetség elnöke.
Egyrészt oltással, másrészt kullancsirtó szerekkel lehet védekezni. De a szakember szerint a könnyen átvizsgálható ruházat is fontos, valamint érdemes elkerülni a vadak által látogatott helyeket is.
"Hát, engem szeretnek a kullancsok, a fülemben és a combomon is találtam egyet két héttel ezelõtt" – mondta Gós Varga Konrádné.
Sokan ugyan tartanak a kullancsoktól, mégsem védekeznek ellenük.
"Halljuk, hogy veszélyes, de szerintem, hogyha az erdõben sétálunk, vagy parkban sétálunk, a Margitszigeten, ugyanannyi veszély fenyeget, mint az erdõben, de remélhetõleg megússzuk" – mondta Lippai Attiláné.
A legfertõzöttebbek egyébként Tolna, Somogy és Zala megye, a Balaton-felvidék, valamint a budai-hegyek. A Kullancsszövetség tavasszal 600 táblát helyezett ki országszerte. A turistákat ezzel figyelmeztetik a kullancsveszélyre. Azóta azonban ezeknek már csak a fele van meg, a többit ugyanis ellopták.
Erdélyi Angelika