2024.03.19. - József, Bánk

Ha az Ön cicájának csirke íze lenne, akkor õt is elfogyasztaná?

Ha az Ön cicájának csirke íze lenne, akkor õt is elfogyasztaná?
Mi nem hagynánk, hogy Cirmi a cicánk a tányéron landoljon, de mivel rendelkeznek a mi házikedvenceink, amivel a csirkék nem? Mindenki, aki már foglalkozott csirkékkel megerõsítheti, hogy ezek az állatok ugyanolyan szeretetre méltóak, intelligensek, értelmes és érzõ lények, mint a macskák, akiket ugye mi mint házi kedvenceket tartunk. Mi alapján nevezzük az egyiket "ételnek" a másikat pedig "barátnak"?

A csirkékkel és más húsokkal táplálkozó életmód rengeteg értelmes, ragaszkodó madárnak és más állatnak jelenti a biztos halált.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A tudósok alátámasztják azt az állítást, hogy emberek akik csirkékkel együtt élnek, mindannyian kivétel nélkül azon a véleményen vannak, hogy a csirkék gyorsan tanulnak és kifejezetten egyedülálló személyiségük van. Egyesek pl szégyenlõsen elfutnak, ha egy új, ismeretlen személy közeledik, megint mások szívélyesek, barátságosak és minden új vendéget különbözõ hanglejtésekkel üdvözölnek, ráadásul még minden rendelkezésre álló embernek az ölébe is ülnek.

Ezenkívûl a csirkéknek összetett szociális rendszerük is van. 30 eltérõ hangnemet használnak, amivel ki tudják fejezni az elégedettségüket, félemüket, vagy akár a figyelmeztetéseket, ráadásul más más jelzõ hangjaik vannak az ellenségeik megkülönböztetésére.

A csirkék lehetnek barátságosak és lojálisak, intelligensek és ragaszkodóak, ugyanúgy mint a macskák, akikkel együtt élünk. Ennek ellenére azok az emberek, akik a macskák megölését és elfogyasztását udorítónak találják, megeszik ezeknek az okos, érzelmes állatoknak a húsát.

Egyesek azt kérdezik: "Ha a csirkéket élelem gyanánt tenyésztik, akkor miért ne fogyaszthatnánk el õket?" De ugyanezt a kérdést sok ázsiai országban is fel lehetne tenni a macskákra vonatkozóan. A biológia alapjai azt mondják, bizonyos okokból fakadó tenyésztés nem változtat az állatok érzésein, vagyis fájdalom, félelem vagy szomorúság. Állatok, akiket emberi fogyasztásra tenyésztenek még mindig elképzelhetetlenül szenvednek a tenyészetekben és a vágóhidakon.

Azok a csirkék, akiket intenziv állattenyészetekben tartanak, tenyésztenek, meg vannak fosztva mindentõl, ami számukra természetes lenne, pl. soha nem tudnak homokfürdõt venni, fészket rakni vagy a saját kicsinyeiket felnevelni. Ezzel szemben az egész életüket mocskos csarnokokban töltik több ezer fajtársukkal egybezárva, és ez a szûk egybezártság különbözõ betegségek kitöréséshez vezet. Erõs gyógyszereket kapnak, amiknek köszönhetõen a lehetõ leggyorsabb növekedést produkálják, ez a természetellenes növekedés pedig szívinfarktushoz és különbözõ szervi megbetegedésekhez vezet. Egyes csirkék elkorcsosodnak a saját súlyuk alatt. Ezek után 6-7 hetes korukban kíméletlenül szállítóboxokba tömik õket, irány a vágóhíd.

Egyes kultúrákban macskákat, míg más kultúrákban csirkéket esznek az emberek. Tekintettel arra, hogy manapság a húsmentes étkezésnek végtelen lehetõségei vannak, legfõbb ideje, hogy az összes állatfajta lekerüljön a tányérunkról. A legjobban úgy bizonyíthajuk az állatok iránti tiszteletünket, ha többé nem esszük meg õket.

Hihetetlen tények a csirkékrõl:

*A csirkék ugyanolyan okosak, mint az emlõsállatok, mint pl egyes csimpánzok, ezt Dr. Chris Evans állatviselkedés kutató állítja, aki az ausztráliai Macquarie Egyetem Állatviselkedés Kutató Laboratóriumát vezeti, és elõadásokat tart a csirkékel való munkájáról. Kijelenti, hogy a csirkék képesek megérteni, a nem rég elrejtett tárgyak még léteznek, ami ténylegesen felülmúlja a kisgyermekek intellektuális képességeit. A csirkék különbözõ képességeirõl így vélekedik: " A konferenciákon kis trükkök formájában hozom fel néha ezeket a tulajdonságokat, a csirkékre való utalás nélkül, az emberek a tulajdonságok alapján pedig azt hiszik, hogy majmokról beszélek."

*Dr. Joy Mench a kaliforniai Davis Egyetem Állati Jogok Központjának professzora és vezetõje így nyilatkozik: "A csirkék kifejezetten szociális viselkedésüek... Képesek több mint száz fajtársukat felismerni és emlékezni rájuk."

*Dr. Lesley Rogers a Neurotudomány és Állati Magatartás professzora azt írja a könyvében (The Development of Brain and Behaviour in the Chicken), hogy a csirkék hasonlóan kognitív tulajdonságokkal rendelkeznek, mint amilyenekrõl az emlõs állatok esetében is beszélhetünk. Más szavakkal: Ugyanolyan okosak, mint a kutyák és a macskák.

* Dr. Christine Nicol a bristoli egyetemrõl így nyilatkozik: A csirkék bebizonyították nekünk, hogy olyan dolgokra képesek, amikre az emberek nem is gondolnának. Viszont még rengeteg új eddig ismeretlen tulajdonság rejlik bennük.

*2002-ben felfedezték The Natural History of the Chicken, hogy a csirkék imádnak tévét nézni és az emberekéhez hasonló látásuk van. Ezenkívûl úgy néz ki, hogy mindeféle zenei stílust kedvelnek, legfõképpen a klasszikus zenét.

*A csirkék abban a helyzetben vannak, hogy kifejezzék azt a tudást amiben mások hibáiból tanulnak, mesterek a tanulásban és a tanításban.

*A csirkék meg tudják tanulni a kapcsolók és emelõk használatát, a környezet hõmérsékletének szabályozására és az etetõ ajtók nyitására.

*Egy kotlós napjában ötször forgatja a tojásait és kotkodácsol a tojásban lévõ kiscsibéinek, akik a tojáshély mögül visszacsiripelnek.

PETA

Fordította: Kriszti
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra