Korainak tartja a gemenci erdõben elhullott állatok számának becslését a Duna-Dráva Nemzeti Park õrszolgálat-vezetõje.
Adó 1% felajánlás Állatvédelemre! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06
Az erdõben ugyanakkor nagyon sok olyan állat él, amelyik jól alkalmazkodik ahhoz, hogy az ártér bizonyos idõközönként víz alá kerül. "A vadmacskák felmenekültek a magas fákra, és tömegesen függnek az ágakon a csigák is" - mondta a nemzeti park munkatársa. A védett fajok közül a fekete gólya és a réti sas sincs veszélyben.
A vaddisznók és a szarvasok mesterségesen kialakított vadmentõ dombokra menekülhetnek, a mostani árvíz azonban ezeknek a magaslatoknak egy részét is belepte. Veszélyt jelentenek a vadak számára a nézelõdõ, fényképezõ emberek is, ugyanis az állatok a vízbe menekülnek az emberek elõl. A víz viszont nagyon hideg, mindössze 6 fokos, az oda menekülõ állatok megbetegszenek - mondta a Duna-Dráva Nemzeti Park õrszolgálat-vezetõje. Ezért az erdõben dolgozó szakembereknek most az egyik fõ feladata, hogy távol tartsák az elöntött erdõtõl a nézelõdõ embereket.
Az elöntött dunakeszi menhelyen élõ kutyák közül viszont egynek sem esett baja az árvíz miatt, sõt, néhány kutya gazdára talált. A menhelyen összesen 78 kutya volt az árvíz kezdetekor és majdnem mindegyiket sikerült ideiglenes befogadónál elhelyezni. Négy kutya maradt a telephelyen, de õket is biztonságba helyezték. "Több ideiglenes befogadó jelezte telefonon, hogy nem is hozza vissza a kutyát, mert úgy megszerette néhány nap alatt" - mondta az [origo]-nak Pongóné Halik Györgyi, a menhely vezetõje. A dunakeszi menhelyen szombaton takarítónapot tartanak, az ideiglenesen befogadott kutyákat pedig jövõ hét elején lehet visszavinni.
Tiefenthaler Eszter
Origó