A tudósok felfedeztek egy tengeri csigát, amely egy olyan kagylóban él, amely idõnként zöld fényben ragyog. A fényért a csiga a felelõs, az állat ugyanis kagylója fényének segítségével riasztja el a ragadozókat.
Adó 1% felajánlás Állatvédelemre! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06
A csiga a Hinea brasiliana névre hallgat, és héját képes zölden villogtatni, ha támadó közeleg. A zöld fényt egyik testrésze segítségével generálja, amely ugyan a kagylón belül helyezkedik el, a héj azonban felerõsíti a ragyogást, és a zöld fény szétárad a kagyló teljes felületén - írja a Royal Society lapja, a Proceedings B.
Dr. Dimitri Deheyn régóta foglalkozik olyan élõlényekkel, amelyek képesek saját fényt elõállítani, a csiga azonban õt is meglepte. Azt ugyanis már korán felfedezték, hogy a testét képes megvilágítani, a meglepetés azonban akkor következett, amikor az állat bebújt a kagylójába - a héj ugyanis továbbra is világított.
A héj tulajdonképpen felerõsíti a fényt, így a fényforrás nagyobbnak tûnik, a ragadozók pedig jobban megriadnak. Ami pedig különösen érdekes, hogy a kagyló csakis azt a fajta kékes-zöld fényt erõsíti fel, amelyet a csiga termel - tiszta kék vagy vörös fénnyel azonban már nem mûködik - mondta Deheyn.