A skorpió népszerû terráriumi állat
A terrarisztika egyre jobban teret hódít hazánkban, és a legkülönbözõbb egzotikus állatok kerülnek a kereskedések polcaira. A vásárló több szakbolt egyre szélesebb kínálatából válogathat, egyre felkészültebb eladókkal, s a hüllõk mellett az ízeltlábúak is nagyon népszerû terráriumi állatok.
Adó 1% felajánlás Állatvédelemre! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06
Amikor állatokat vásárolunk, mindig alaposan olvassunk utána, kérdezzük meg a tenyésztõt és a szakboltokban az eladótól minél több információt gyûjtsünk. Csak akkor fogjunk bele az állat megvásárlásába, ha maximálisan tisztában vagyunk az állat igényeivel, természetével és a lehetõ legtöbb információt begyûjtöttünk róla.
Nem minden skorpió veszélyes
A Földön mintegy 1500 skorpió faj él, ebbõl csak kevés faj mérge veszélyes az emberre. Élõhelyük és elterjedésük nagyon változatos. Megtalálhatjuk õket erdõkben, hegységekben, sivatagokban egyaránt, de még barlanglakó faj is van. Táplálékukat fõleg rovarok, ízeltlábúak alkotják, de akár fajtársaikat is megeszik! Ezen kívül kisebb rágcsálók és ivadékaik is megtalálhatóak az étlapjukon.
Az erõsebb mérgû skorpióknak kisebb az ollója, mert az csak az áldozat megtartását szolgája, az elpusztításhoz a mérgét használja. A gyengébb mérgûeknek nagyobb ollóik vannak.
Tévhit, hogy a sárga színû skorpió veszélyes, a fekete színû nem! Sajnos ezt sok orvos is így tudja, pedig nem igaz. Egy fekete színû Parabuthus transvaalicus potenciális életveszélyt jelent az ember számára, de ide lehet sorolni még az Androctonus mauretanicus-t is, ami szintén komoly közegészségügyi problémákat okoz az élõhelyén.
Ha skorpiót tartunk, akkor mindig a lehetõ legnagyobb elõvigyázatossággal járjunk el! Hosszú csipesz, felelõsségtudat és maximális alázat és tisztelet! Ezek a legfontosabbak. Soha ne próbáljuk kézzel kivenni a skorpiót, feleslegesen ne zavarjuk!
Császárskorpió
A kereskedésekben a leggyakrabban a császárskorpióval találkozhatunk.
Az ollói nagyok, erõteljesek, mert gyenge mérge helyett inkább erõs ollóival ragadja meg és pusztítja el a zsákmányt. Mély üreget készít magának a természetben, illetve kövek, ágak alatt húzza meg magát. Szeret kolóniában élni, a fiatalabb, vagy frissen vedlett faj-társaikat védelmezi. Elsõsorban a nedvesebb erdei környezetet szereti, de a szárazabb élõhelyeken is megtalálható. Színezetében a fekete dominál, a méreghólyagja vörös. Mérge nem erõs, nem dokumentáltak semmilyen komolyabb esetet a fajjal kapcsolatban. A csípés helyén viszketõ érzés alakul ki, esetleg be is pirosodik a bõr. Ezen kívül semmilyen más tünet nem jelentkezik!
A császárskorpió tartása
Egy 30x30x30-as terrárium tökéletesen megfelel egy állat számára. Megfelelõ búvóhelyek kialakításával csoportosan is tarthatók, de biztonságosabb, ha egyesével tartjuk õket. Aljzat: tõzeg, kókuszrost ajánlott, - legalább 5-10 cm vastagságban-, amit folyamatosan enyhén nyirkosan kell tartani (de nem tocsogósan!)
A talaj párolgása kielégíti az állat számára a 70-80 %-os ideális páratartalmat. A hõmérsékletet és a megvilágítást egy felülrõl világító izzólámpa segítségével oldjuk meg, napi 10-12 órában. Ez biztosítja az állat számára szükséges 28-33 oC-
A terráriumba helyezzünk búvóhelyet, aminek tökéletesen megfelel egy fakéreg-darab, esetleg parafa kéreg, szõlõtõke, falevél. Minden terráriumba helyezett tárgyat alaposan fertõtlenítsünk, mielõtt betennénk!
A skorpió etetése
Fõleg ízeltlábúakat adjunk nekik (sáska, tücsök, szöcske, csótány), de a nagyobb egyedek a szopós egeret is elfogadják. Kisebb korban heti kétszer, felnõtt korban hetente egyszer etessük õket.
Hasonló tartási feltételeket biztosítsunk az Ázsiai óriásskorpiónak is (Heterometrus sp.) Ez a faj Ázsia erdeiben él, a laikusok szemében nagyon hasonló a császárskorpióhoz, bár ollója nem annyira vaskos, erõs. Kezdõknek ez a két faj nagyon ajánlott!
Császárskorpió
Vastagfarkú skorpió
Olasz skorpió
Sivatagi skorpiók - csak haladóknak!
A sivatagi skorpiók között inkább erõsebb mérgû fajokat találunk. Ezek túlnyomó részt a Buthidae családba tartoznak, itt csak veszélyes mérgû fajokat találunk. Tartásuk engedélyköteles! Ezeket a fajokat csak tapasztalt terraristáknak ajánljuk!
A sivatagi skorpiókat jól záródó terráriumban, vagy zárható dobozban helyezzük el. Talajnak homokot használjunk, legalább 4-6 cm. vastagságban, mert sok faj nagyon szeret ásni.A kereskedésekben kapható "színes homok" ajánlott, mert ez csíramentes és nagyon jól használható. Költségkímélõbb megoldás a kétszer rostált homok használata.
A sivatagi fajok esetében általánosságban elmondható, hogy 30-36 oC a megfelelõ hõmérséklet. A világítás napi 10-12 óra legyen és ajánlott a talajfûtõ használata is! A sivatagi fajokat kéthetente itassuk, úgy hogy bepermetezünk a terrárium falára és a homokra is, éppen annyit, ami két-három nap alatt kiszárad, mert ezek a fajok nagyon érzékenyek a gombára! Etetésük kiskorban heti kétszer, kifejletten hetente, kéthetente etessük.
A terráriumba helyezzünk lapos köveket és egy-két ágat dekoráció illetve búvóhely gyanánt.
Az állaton megjelenõ fekete foltok gombásodásra utalnak. Elõször a lábakon jelennek meg, majd a foltok elterjed az egész testen.
Egy kifejlett skorpió esetében nincs mit tenni, mert már többet nem vedlik, a fiatalok pedig le tudják vedleni a gombás bõrüket.
Sivatagi fajok: Hottentotta sp, Leiurus sp, Androctonus sp, Buthus sp, Parabuthus sp, Mesobuthus sp stb.
Egy skorpió életében 6-7-szer vedlik.
Világító skorpió
A terrárium fölé szerelt UV lámpa igazi látványosságot ígér, ugyanis sötétben az így megvilágított skorpiók foszforeszkálnak!
Skorpiók kezdõknek és haladóknak
Világító skorpió
A skorpiók nem kézbe való kiskedvencek, de az életmódjuk, megfigyelésük nagyon sok örömet okoz tartójuknak.
Szerzõ: Demeter Attila