
A befogás régóta ismert és alkalmazott módszer, de ritkán olyan sikeres mint idén. Tavaly összesen hat vaddisznót sikerült befogni. Idén már most kevesebb ennivaló található az erdõben, így a csapdákba is szívesebben bementek az állatok, mint tavaly, amikor nagyon sok tölgymakkot találtak - fogalmazott Lomniczi Gergely.
A vadkár egyébként megfelelõ kerítés kialakításával az esetek többségében megelõzhetõ lenne. Fontos, hogy a telket teljesen körbekerítsék és a kerítésnek legyen épített alapja, vagy valamilyen formában rögzítve legyen a talajhoz.
A vadállomány csökkentése fontos a vaddal való ütközések megelõzése szempontjából is. A budai oldal erdõs területeihez közel rendszeresek az ilyen balesetek, amelyek komoly károkat okoznak a vadgazdálkodónak és az autó tulajdonosának is. Idén eddig több mint 10 baleset történt a II. és XII. kerületben, Nagykovácsi és Budakeszi térségében. A becslések szerint évente legalább ugyanennyi eset nem jut az Erdészet tudomására.
A tavaszi és nyári idõszakban elsõsorban a párzási idõszak miatt figyelmetlen õzek esnek az autók áldozatául, míg õsszel és télen egyre több a vaddisznóval való ütközés. A legnagyobb testû magyar vadfaj, a gímszarvas a 80-as évek óta kiszorult a Budai-hegység fõvárosi részérõl, a kisebb testû õzzel és vaddisznóval való ütközések pedig általában nem járnak személyi sérüléssel, viszont majdnem minden esetben a vad pusztulását okozzák - figyelmeztet a Pilisi Parkerdõ Budapesti Erdészetének honlapján.