A viszonylag sekély, néhol nádassal borított Nagyszéksóstó télen teljesen befagy, ezért a benne élõ kétéltûek és hüllõk a Röszke és Mórahalom közötti út túlsó, szárazabb oldalán az aljnövényzetben megbújva vészelik át a hidegebb idõt - mondta a Csemete Egyesület irodavezetõje. Az állatok a szaporodási és a telelõhely között vándorolva évente két alkalommal haladnak át nagy számban a közúton. A tavaly végezett felmérés szerint csaknem ezer védett állatot gázoltak el az autók, amikor azok a jó idõ beköszöntével az úton igyekeztek visszatérni a tóba vagy õsszel a telelõhelyükre tartottak. Mivel Magyarországon minden kétéltû és hüllõ védett, jelentõs természeti érték esett itt áldozatul a forgalomnak - mondta a természetvédelmi szakember.
A Csongrád megyei tó környékén legnagyobb számban vöröshasú unkák, kacagó vagy tavi békák, leveli békák, a hüllõk közül pedig vízisiklók és különbözõ teknõsfajok fordulnak elõ.
Az egyesület aktivistái, középiskolások és a Szegedi Tudományegyetem hallgatói az út mentén 600 méter hosszan terelõkerítéseket építettek föl, amelyek megakadályozzák, hogy az állatok az útra menjenek. A kéthetes vándorlási idõszakban csapdába esõ állatokat naponta két-három alkalommal kézi erõvel juttatják majd át az út biztonságos oldalára.
Az aktivisták a békakerítés felépítése mellett tájékoztató és közúti jelzõtáblákat is kihelyeztek, hogy fölhívják az autósok figyelmét a védett állatokra.