2024.04.20. - Tivadar

Felfedeztek tíz új kétéltûfajt Kolumbiában

Felfedeztek tíz új kétéltûfajt Kolumbiában
Bogota - Mostanáig ismeretlen kétéltûeket, kilenc békafajt és egy szalamandrafajt fedeztek fel a kolumbiai-panamai határvidéken elterülõ õserdõben.

Darien régió Tacarcuna nevû hegyes vidékén összesen 60 különbözõ kétéltûfajt, 20 hüllõfélét és 120 madárfajt számoltak össze a Conservation International (CI) természetvédõ szervezet herpetológusai - a csúszómászókkal és kétéltûekkel foglalkozó állattantudósok - és a kolumbiai Ecotropico alapítvány madártani szakértõi. A katalogizált fajok közül tízrõl most elõször készült feljegyzés. A terület "valóságos Noé bárkája" - mondta José Vincente, a 21 napos expedíciót irányító CI kolumbiai igazgatója.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az egyik faj egy szalamandra a Bolitoglossa nemzetségbõl, kilenc pedig béka. Háromnak a bõre átlátszó és jól kivehetõek a belsõ szerveik. Õk úgynevezett üvegbékák a Nymphargus, a Cochranella és a Centrolene nemzetségbõl. Három kuruttyoló apróság a nyílméregbékák (Dendrobatidae) családjából való, és találtak még két új esõbéka fajt a Pristimantis nembõl és egy tarka békát, amelyet az Atelopus nemzetséghez tartozónak vélnek a tudósok.

Egy térség ökológiai rendszerének állapotáról sokat meg lehet tudni a kétéltûek tanulmányozásával, mert a bõrük rendkívül érzékeny a szennyezõdésekre, például a savas esõre, a mûtrágyára és a nehézfémekre. A hanyatlásnak induló élõhelyekrõl ezért a kétéltûek az elsõk között tûnnek el, a sokszínû és népes kétéltûállomány pedig az ökoszisztéma kiváló egészségét jelzi - mondta José Vincente. "A sok kétéltû a remény jele, hiszen ez az állatcsoport a kihalás szélén egyensúlyoz számos térségben szerte a világon és Kolumbiában is" - mondta a szakértõ.

Tacarcuna hegyei az Észak-Amerika és Dél-Amerika közötti fajvándorlás útvonalán magasodnak, biológiai gazdagsága jórészt ennek köszönhetõ, és az is sokat számít, hogy a vidék nehezen megközelíthetõ, de az egyelõre érintetlen természeti kincsek is veszélybe kerülhetnek a marhatenyésztés elõretörése, a vadászat, a bányászat és a fakitermelés miatt - tette hozzá Vincente.

A háromhetes expedíció során ritkaságszámba menõ emlõsöket is megfigyeltek a kutatók. Látták például egy különleges vaddisznófaj, a fehérszájú tövises pekkari, és a veszélyeztetett közép-amerikai tapír néhány példányát, valamint fehértorkú csuklyásmajmokat, köpönyeges bõgõmajmokat és csupaszpofájú tamarinokat.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra