2024.03.29. - Auguszta

Nõstény macskák fogamzásgátlása

Nõstény macskák fogamzásgátlása
Több módszer is van arra, hogy egy nõstény macska szaporodási képességét megakadályozzuk. A mûtéti eljárás az állatorvos által legjobbnak tartott, ám végleges megoldás. Az idõszakos fogamzásgátlás nem okoz visszafordíthatatlan változást, s bár a hormontartalmú tabletta rendszeres adagolása vagy az antibébi-injekció nem teljesen veszélytelen, mindkettõ alkalmazható a nem kívánt vemhesség elkerülésére.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Sok macskatartó szembesül azzal a problémával, amit az okoz, hogy egy egészséges macska a tavasztól õszig tartó fõ szaporodási periódusban akár 2-3 hetenként folyamatosan képes ivarzani.

Ez részben a szaporaság miatt gond, hiszen egy nõstény egyszerre kilenc kölyköt is fialhat, akár háromszor is egy évben, másrészt a cicának a párzással járó ivari magatartása is gyakran emberpróbáló feladat. A nõstények ilyenkor elnyúló, gyermeksíráshoz hasonló, a végén esetleg ordításba áthajló, artikulálatlan hangon adják tudtukra környezetüknek, hogy "itt az idõ".

Aki nem szándékozik a macskáját ivartalaníttatni (bár ez lenne a célravezetõ, és végleges megoldás), mert sajnálja, vagy mert a késõbbiekben még tenyésztésbe szeretné venni, az a fogamzásgátlás többféle módját is választhatja.

Az egyik lehetõség erre a tabletta formájában kapható hormontartalmú készítmény, amely állatgyógyszerként, illetve ennek megfelelõ humán gyógyszer formájában is kapható, természetesen vény ellenében. A receptet csak állatorvos írhatja fel, és az õ utasításainak megfelelõen kell alkalmazni. Fontos, hogy a gyógyszert törjük porrá, és a cica legkedvesebb eledelébe keverjük bele. Mivel azonban a macskák ízérzékelése nagyon fejlett, ezért sajnos nagyon könnyen észreveszik a cselt. Így bizony elõfordulhat, hogy egyszerûen otthagyják a finom falatokat.

A kémiai fogamzásgátlás másik módja az úgynevezett antibébi-injekció. Egyik elõnye, hogy macskáknak elegendõ négyhavonta egy, a bõr alá adott injekció, a másik pedig az, hogy a kezelések abbahagyását követõen mintegy fél év múlva rendszerint visszatér a normális ivarzási ciklus. A készítménnyel kapcsolatban jók a klinikai tapasztalatok. Az injekció azonban csak ivarzásmentes idõszakban lévõ egészséges macskának adható. Ivarzó, vemhes, álvemhes, szabálytalan ciklusú, valamint beteg, legyengült állatok kezelése mindenképpen ellenjavallt.

Mind a tabletta, mind az injekció hormontartalmú szer, és mint ilyen, kétélû fegyver. Bár a nõstény macskák - a kutyákkal ellentétben - nem hajlamosak a hormonális beavatkozás miatt kialakuló gennyes méhgyulladásra, a betegség náluk is elõfordulhat. Hosszú távon ugyanis nem mindig lehet büntetlenül beavatkoznia természet rendjébe. Ezért megfontolandó a gyors, fájdalommentes ivartalanítás minden olyan esetben, amikor arra az elhatározásra jutottunk, hogy a 2-3 hetente visszatérõ "szerenádoknak" véget akarunk vetni, s nem kívánjuk a gazdátlan, kóborló, illetve vízbe fojtott, vagy más kegyetlen módon elpusztított kismacskák számát sem tovább szaporítani.

Dr. Sütõ András
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra