
Az Alzheimer-kór tüneteinek enyhítésére is alkalmas terapeuta bébifóka-robotot fejlesztettek ki a Japán Tudományos és Technikai Intézet (AIST)munkatársai. A Paro névre hallgató mû-bébifóka antibakteriális bundája alatt számtalan érzékelõt és mikromotort rejt, így majdnem úgy viselkedik, mint egy igazi élõ állat: mozog, kacsint a szemével, reagál a simogatásokra és egyéb emberi gesztusokra. A robotfókát tizennégy agymûködési zavarral küszködõ idõs emberen tesztelte az AIST, egy japán klinika, illetve egy speciális laboratórium. Az eredmény igen reményteljes, hiszen a betegek felénél javultak a kognitív funkciók. A "vigasztalóállatka" kifejlesztését a japán állam kezdeményezte és a finanszírozás jelentõs részét is vállalta.
Azért is esett a választás éppen egy bébifókára, mert ilyen állatot a betegek valószínûleg soha életükben nem érintettek, így nem tudják összehasonlítani az igazi és a mûállat reakcióit sem. "Ha macskát vagy kutyát választottunk volna, minden bizonnyal azonnal észreveszik a különbséget" - vélték a tudósok.
A fókát már 2005 márciusa óta árulják, eddig ötszáz darabot adtak el belõle, és számos idõsek otthonában használják az öregséggel kapcsolatos neuro-degeneratív betegségségek megelõzésére. A japán társadalom jelentõs részét alkotják idõs emberek, a szigetország lakóinak egyötöde idõsebb hatvanöt évesnél. 2015-re a lakosság egynegyede tartozik majd ebbe a korosztályba.
MTI