Adó 1% felajánlás Állatvédelemre! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06
Ivarzási időszak - növekszik a házi kedvencek agresszivitása
Tavasszal a párzási időszakban az utcára kiszökött, falkákba verődött házi állatok hím egyedei ösztönszerűen harcba szállnak a nőstény egyedekért. A párzási időszakban növekedhet az állatok emberre támadása is, melyekért minden esetben a gazda a felelős. Érdemes felelősségteljes állattartás révén megelőzni a támadásos - sérüléses baleseteket.
Az elhanyagolt, nem szocializált házi kedvenc reakciói (Fotó: Orpheus Állatvédő Egyesület)
Az állattartás minimumába beletartozik, hogy a háziállatokat a gazdája jó gazda gondosságával táplálja, ha beteg gyógykezeltesse, rendszeresen sétáltassa, egyszóval gondját viselje. Sokan nem tudják, de 2004 óta a gondatlan állattartás is kimeríti az állatkínzást, mint bűncselekményt, amiért akár letöltendő börtön is kapható. Állatkínzásnak minősül, ha az állat tartója állatának fizikai vagy lelki károsodást idéz elő, vagy úgy tartja az állatot, hogy az abba belepusztul. A gazda felel ezen felül az általa tartott háziállatok tetteiért is. Ahhoz, hogy a baj megelőzhető legyen, a háziállatokkal felelősségteljesen és jól kell bánjunk, hiszen a háziállatok éppúgy érezni, szenvedni képesek, mint maga az ember.
Nagyon sok félrenevelt, elhanyagolt, elvadult állattól úgy próbálnak a korábbi tartóik megszabadulni, hogy elhagyják - kiteszik azokat, a hatályos törvények szerint ez is állatkínzásos bűncselekménynek minősül. A www.ebangyal.hu Gazdikereső programban utcára kidobott, onnan megmentett állatok számára keres az Orpheus Állatvédő Egyesület örökbefogadókat. A probléma megoldására elsősorban a gazdák felelősebb állattartása révén kerülhet sor. Ehhez fontos az állatvédelmi szemléletformálás és az állatokkal kapcsolatos oktatási programok is.
Az elhanyagolt, nem szocializált házi kedvenc reakciói (Fotó: Orpheus Állatvédő Egyesület)