2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Az állatkert él, az Akvárium szinte halott New Orleans-ban

Az állatkert él, az Akvárium szinte halott New Orleans-ban
Az állatkert lakóinak többsége átvészelte a Katrina hurrikánt, a világ egyik legjelentõsebb akváriumában viszont nagy a veszteség.

Egy elszabadult alligátor, egy elpusztult vidrapár és temérdek halálra rémült állat - a Katrina hurrikán következményei. Ezeken kívül azonban az Audubon Zoo lakói viszonylag sértetlenül túlélték a természeti csapást.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A város legmagasabb pontján létesült az állatkert, ezért elkerülte az áradás, a veszteség is minimális. "Nagy szerencsénk volt!" - mondta röviden Dan Maloney, a 350 faj 1500 egyedének otthont adó park fõgondozója. Hozzátette: "A városnak nem kell aggódni a romokon szabadon kóborló vadállatoktól, egyedül az alligátor sorsát nem ismerjük."

Dan Maloney a zsiráfokat eteti Néhány állat - mint például egy saskeselyû vagy flamingó - eltûnt ugyan a vihar után, de nagy részük már visszatért az állatkertbe. A személyzet éjjel-nappal a kidõlt fák eltakarításán, a sérülések javításán dolgozik. Egyelõre elegendõ élelem áll rendelkezésre az állatok számára, az üzemanyag-mennyiség is megfelelõ a generátorok mûködtetéséhez.

A park jól felkészült a hurrikánra. A betonépítményeket már évekkel ezelõtt megerõsítették, számítva a hasonló erejû csapásokra. A személyzet és a legtöbb állat most ezekben vészelte át a szélvihart.

Maloney nagyra értékelte a mentõalakulatok erõfeszítéseit a lakosság menekítésében, de aggodalmát is kifejezte, ugyanis az állatok számára az alacsonyan repülõ helikopterek komoly lelki traumát jelentenek, egyre idegesebbekké válnak.

A fõgondozó szerint legalább négy év kell ahhoz, hogy az állatkert visszanyerje eredeti állapotát.

Csodálatos világ az üvegen át Katasztrófa az Akváriumban

Sajnos ennél rosszabb az Aquarium of the Americas helyzete: az állatállományban igen jelentõsek a veszteségek. A halak nagy része elpusztult. A tengeri vidrák, pingvinek, tengeri sárkányok, madarak és a fehér alligátor viszont megmenekültek. A lecsökkent létszámú személyzet megpróbálja ellátni a túlélõket, menteni és elköltöztetni a menthetõket.

A fõ problémát az energia hiánya jelenti, valamint az, hogy a gondozókat evakuálták az Akvárium környékén tomboló erõszak miatt. A külsõ rendet idõközben sikerült helyreállítani, az elektromos áram hiánya viszont azt jelentette, hogy a vízszûrõk, légszivattyúk nem tudták biztosítani a legtöbb hal számára az oxigénellátást, az életfeltételeket.

A levegõszivattyúk alapvetõ fontosságúak egy akvárium életében. A vízinövények, halak, lebontást végzõ baktériumok fennmaradása nagymértékben függ a vízben oldott oxigéntõl. Magasabb hõmérsékleten kevesebb oxigén oldódik be, ezért több levegõztetésre lenne szükség. (New Orleans körzetében mostanában 30-35 fokot mérnek.)

Az Aquarium of the Americas a világ egyik legjelentõsebb akváriuma volt. Több mint 530 faj 10 ezer egyedét nézhette meg a nagyközönség több kisebb, illetve négy hatalmas egységben. A Mississippi élõvilágát mutatta be az egyik részleg többek között alligátorokkal, harcsákkal, a karibi térség vízi világát pedig egy üveggel borított 10 méter hosszú folyosóról lehetett megcsodálni. Amazónia esõerdõit imitálta piranhákkal és trópusi madarakkal a harmadik óriási kiállítás; a Mexikói-öböl tengeri életét egyebek mellett teknõsök, ráják és cápák képviselték.

Az Akvárium - az állatkerthez hasonlóan - legalább egy évig zárva lesz. Habár mindkét létesítmény viszonylag jó állapotban maradt a hurrikán pusztítása után, a jövõjükre mindenképpen komoly hatással lesz a város infrastruktúrájának összeomlása.

(Forrás: AFP és Mongabay)
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra