A svéd–finn határon automatikus kamerás megfigyelõrendszer kialakítását tervezik. Az Észak-Európában és a schengeni országokban sem magától értetõdõ akció oka, hogy egyre nagyobb számban érkeznek Svédországba nyestkutyák.
Az eredetileg Ázsiából származó faj az 1920-as évek óta Ukrajna felõl egyre szélesebb körben terjed el Európában. A svéd állatorvosi hatóságok többek közt a veszettség és a kutyagalandférgek behurcolásától tartanak. A nemkívánatos határátlépõket csalik segítségével kívánják befogni, majd terv szerint megvizsgálnák, ivartalanítanák és végül jeladókkal felszerelnék majd fel õket – tudósít a Der Standard címû osztrák lap internetes kiadása.
Az állatok határon átnyúló vándorlása az elmúlt években jelentõs üggyé nõtte ki magát Európa északi részén. Így például az amúgy teljesen átjárható finn-norvég határ mentén már egy ideje hosszú szakaszokon kerítést állítottak fel, mert a norvég rénszarvastenyésztõk nem akarták, hogy a kopárra legelt tundra miatt északra kitérõ szomszédos rénszarvasok az õ csordáik elõl egyék el a táplálékot. Teljesen más a finn és orosz farkasok megítélése. Rájuk a zoológusok a svéd farkaspopuláció kívánatos vérfrissítéseként tekintenek, mivel azt erõsen veszélyezteti a beltenyészet és az illegális vadászat.
Kutyaotthon adó 1% támogatása
Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra