2024.12.14. - Szilárda

A kölyökkutya kiválasztása, ápolása, tartása

Csak okos, élénk és egészséges kölyköt vásároljunk. Ha lehetõség van rá megvásárlása elõtt nézzük meg a kiskutya eddigi élet körülményeit. Anyját és apját is vegyük szemügyre, hisz ez sokat elárul a kölyök várható vérmérsékletérõl.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06


Ha nem vagyunk biztosak magunkban, hívjunk magunkkal segítõt, akinek több tapasztalata van a kiválasztott fajtában. Az igazi tenyésztõ elsõ pillanattól kezdve rengeteg infóval szolgál a kutyusokról. Elmondja az oltásokat, tartásával és ápolásával kapcsolatos dolgokat, és néhányan 1 hétre való kutyatápot is adnak. 7 napos átszoktatási idõ, ha másik kutyatáppal szeretnénk a továbbiakban etetni. Nyolc hetes korban ajánlott elválasztani anyjától a kölyköt.

Vizsgáljuk meg a kutyust!
- szeme fényes, tiszta, szép színû, váladéktól és gyulladástól mentes
- füle tiszta és szagtalan, nem gyulladt és nincs benne élõsködõ
- bõre nem zsíros vagy pikkelyes, fekély és daganat mentes
- szõre erõs, nem hullik, tiszta
- fogínye rózsaszín és szagtalan, harapása ollós (kivéve bizonyos fajtákat)
- végbél tájéka tiszta és száraz, hasmenés nyomai nem láthatók
- nincs felfujódva
- kis dundi gömböc az egész kutyus
- lábfején nincs elváltozás

Figyeljük meg a viselkedését. Az uralkodó típusú kölyökbõl gyakran domináns felnõtt válik, a behódolóból viszont neurotikus.

Nézzük át az adásvételi szerzõdést (az apró betûs részt is!), kérjük el az oltási könyvet, származási lapot és a törzskönyvet. (fajta tiszta kölyök vásárlásakor)

Kiskutya vásárlását megelõzõen:
-Válasszunk állatorvost. Sok kutya ideges vagy félõs lesz, ha a rendelõbe kerül, pedig csak rajtunk múlik mennyire vagyunk figyelmesek.

-Készüljünk fel a kölyök fogadására, vásároljuk meg a szükséges felszereléseket. 6 hónapos koráig nem kell túlzásba vinni a sétáltatást (elmászkálgat a lakásban vagy az udvaron).

Vizes és ételes tálkát vásároljunk (rozsdamentes acél, csúszás mentes aljjal).

Különbözõ játékokat- ne adjunk mindenféle plüss figurát mert ha szétrágja és lenyeli a töltõanyagot eldugulhat az emésztõcsatorna. Legjobb a bélben oldódó anyagból készült mindenféle "csipogó csoda". (lehet kapni gumi tüsis sünit ami csipog - NA AZ TUTI nem bélben oldódik)

Fekhely: hát igen nagy dilemma, ha veszünk tuti az elsõt szétrágja ,ha viszont ágyba szokik nincs menekvés. Ezt már a késõbbiekben: kis testû, törékeny kutyusoknak hámot vegyünk(pl. yorki, bischon félék, westie stb).

Egyébként ez kutya barátabb, mint a nyakánál fogva rángatni. Én még a boltba is bevittem a kutyust hogy rápróbáljam... biztos ami biztos. Nagyon jó flexi pórázokat lehet kapni. Mindenkinek más jön be.

Ne hagyjuk egyedül a kölyköt huzamosabb ideig a lakásban, különben minden elérhetõ dolgot megrág. Én úgy oldottam meg ezt a dolgot, hogy vettem egy kutya hordózó táskát és mindenhová magammal vittem. Szerintem ennek köszönhetõ, hogy imád utazni a mai napig. A metro a csúcs! Télen vehetünk a kisebbeknek kutyaruhát.(elsõ hallásra talán mosolyogni való, de gondoljunk csak bele van olyan fajta amelyiknek nincs aljszõre vagy rövid szõrû de az is elõfordulhat gyengébb az immunrendszere, mint a többi kutyusnak)! Néhány betegség az emberre is veszélyes, ezért fontos beoltani a kölyköket!

A kiskutya a tenyésztõtõl elhozva egy oltást már biztosan kapott. További oltások ajánlott sorrendben:
6 hetesen - Parvovírusos bélgyulladás
8 hetesen - kombinált ( Szopornyica- fertõzõ májgyulladás- Leptospirosis )
10 hetesen - Parvovírusos bélgyulladás
12 hetesen - kombinált (Szopornyica- fertõzõ májgyulladás- Leptospirosis- Parvovírus)
14 hetesen - Coronavírusos- bélgyulladás (2 hetes ismétléssel)
3 hónaposan - veszettség
6 hónaposan - fertõzõ betegségek (kombinált)
7-8 hónaposan - Lyme kór (2 hetes ismétléssel)
9 hónaposan - veszettség
10-11 hónaposan - gomba vakcina (2 hetes ismétléssel)
12 hónaposan - fertõzõ betegségek (kombinált)

Csak féregtelenített kutyát oltassunk. A késõbbiekben évi 1x kombinált oltást, féregteleníteni és veszettség ellen oltást kell adni a kutyusnak.( én negyed évente féreg hajtom a kutyusomat, mert a lakásban tartom és gyerekek is vannak) 4 hónapos korig a kiskutyát utcára vinni nem javasolt, nehogy elkapjon valamilyen fertõzést.

Ha hasmenése van a kiskutyának jótékony hatása van a ProBios pornak élõ flórás joghurtba keverve.

Ápolás:
Miután haza vittük fürdessük meg (kennel szaga lehet, esetleg bolhás).Használjunk kölyök sampont, hígítsuk fel jól, majd fürdessük meg kéz meleg vízben utána, alaposan mossuk ki a szõrbõl a sampont. Figyeljünk rá, hogy szembe, fülbe ne menjen víz, ha mégis vatta pamaccsal törölgessük meg. Töröljük meg és hajszáritóval szárazra fújjuk. Fürdetés után ne engedjük ki a kutyust legalább 4 óra (de a 24 óra a legjobb) teljen el a fürdetés és a séta között. Amíg nincs meg az összes oltása a kölyöknek, ne vigyük a többi kutya közé, és ne rakjuk le az utcán a földre sem. Ez vonatkozik a kutyakozmetika látogatására is. Szóljunk elõre a kutyakozmetikusnak és õ a gazdi kezében elvégzi a szükséges teendõket.pl karom vágás, fésülés stb. A kozmetika asztalra sem rakhatjuk le a kölyköt!

Ha rendszeres kozmetikázásra lesz szügség az adott fajtánál a késõbbiekben, fokozatosan szoktassuk rá a napi, heti 2x-3x- i ápolásra. Hosszú szõrû fajtákná,l pl. bischon bolognese, bischon havanese, máltai, yorki, poil frizé, shih-zu, pekingi palota kutya stb. használjunk a bontáshoz, fésüléshez hosszú egyenes fogú kefét. A tövektõl bontjuk a szõrt soronként haladva. Hajlatoknál különösen nézzük át a szõrt nem csomós-e. Lehetõleg asztalon végezzük a szoktatást, hiszen a kozmetikában is ott történik az ápolás. Nagyobb fajtáknál az oldalra fektetést is gyakoroljuk pl: puli, komondor feltépése vagy spánielek és egyéb fajták ágyék kinyírása ebben a testhelyzetben történik. Az asztalon ne engedjük, hogy játszon vagy ugráljon. Eleinte pár perccel kezdjük majd szép fokozatosan bõvítsük az idõt. Mielõtt levennénk az asztalról, jutalmazzuk, dicsérjük meg! Felügyelet nélkül sose hagyjuk magára a kölyköt az asztalon!

Fürdetni kizárólag a fajtára való sampont vagy kölyök sampont használjunk.

A kölykök kb. 1 éves korukra vedlik le a kölyökszõrt. Elõször 4 hónaposan ajánlott kozmetikába vinni a kölyköt. Sajnos sok kutyakozmetikus legépezi a trimmelõs kölyköket ( pl: westi, spánielek, skót terrier, cairn terrier stb.) és ezzel egy életre tönkre teszik a szõrüket.

Ezeket a kutyákat, ha kiállitásra vagy tenyésztésre szánjuk csakis trimmelni lehet, nyírni tilos.

Hobbi kutya esetén vagy indokolt esetben (pl: idõs korú, beteg stb) kérhetünk gépi nyírást. Lenyírt szõrt többé trimmelni nem lehet. Ha esetleg bizonytalanok lennénk, abban hogy lesz-e tenyésztve kutyánk legalább 1 éves koráig trimmeltessük. Megfürdetett vagy megázott szõrt nem lehet trimmelni (csak nagyon fájdalmasan). Ilyenkor kb 1 hónapot várjunk a kozmetikázással.

Etetés:
Naponta 4 alkalommal, ugyanabban az idõpontban lehetõleg. Ha tejet adunk jól hígítsuk fel különben hasmenést okozhat. Nagyon jó minõségû kutyaeledeleket lehet vásárolni és szerencsére nagy a választék. A házi kosztot nem ajánlom, hiszen ha nem a megfelelõ ütemben növekszik a kutyus súlyos csontfejlõdési rendelenességek alakulhatnak ki, melyek általában mûtéttel végzõdhetnek. Továbbá a túlzott fehérje bevitel allergiához vezethet, ennek az esélye nagyobb a fehér színû kutyáknál.

Ne feledkezzünk meg a vitaminok, táplálék kiegészítõk adásáról sem (kalcium, foszfor, stb.). Aki tenyész táppal eteti kedvencét, annak nem feltétlenül van rá szükség. Hiszen az sem jó ha vitamin többlet alakul ki. Továbbá:
-soha ne adjunk romlott ételt a kutyának
-mindig legyen friss vize
-ne etessük macskaeledellel ennek túl magas a fehérje tartalma
-mindig szobahõmérsékletû legyen az étel
-figyeljük a kutya súlyát ne hagyjuk elhízni
-soha ne adjunk neki szilánkosra törõ csontot. pl. csirke-, nyúl-, pulykacsontot.

Sétáltatás: (6 hónapos kor után)
Minimum naponta 3x különben tönkre mehet a veséjük. A kutyákat forgalmas helyen pórázon sétáltassuk.

Vigyünk magunkkal zacskót, papirzsebkendõt, kislapátot a "nagy dolog" közterületrõl való eltakarítása érdekében.

Séta után ellenõrizzük kedvencünk fülét, testhajlatait, lábujjai közét, nem ment-e bele toklász vagy kullancs esetleg idegen tárgy.

Ha további kérdésed lenne, hívj bátran!
Virányi Veronika, (Bp.) szakképzett kutyakozmetikus
06/70/621-76-18

Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra