2024.04.20. - Tivadar

Fészekbõl kiesett madárfiókák

Fészekbõl kiesett madárfiókák
A természetben élõ madarak gyakran az emberi élõhely közelében raknak fészket és nevelnek fiókákat. A május - június hónap a költés és a kicsinyek nevelésének idõszaka. Sok esetben a szállni még nem tudó, tehetetlenül botladozó fiókák nem várt módon kiesnek a fészekbõl, és emberi látókörbe kerülnek. Az állatvédõ lakosság az esetek többségében segítene a madarakon, de ismeretek hiányában értetlenül áll az események elõtt.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ha a városban, az utcán vagy a tereken séta közben madárfiókát látunk mit tehetünk?

A fészkek általában a fák vékony ágain, városi környezetben falakon (pl. fecskefészek) épülnek. Oda feljutni, visszatenni a fiókákat veszélyes lehet. Célszerû az életképes fiókát szélvédett helyre (pl. papírdobozba) tenni, majd a közeli vadasparkból, állatkertbõl (www.zoo.hu) vagy a madártani egyesülettõl (www.mme.hu) segítséget kérni.

Ha a madár nálunk léte több órásra nyúlik, célszerû állatorvosi tanácsot kérni annak etetésérõl, a tartási mód jobb kialakítását segítõ eljárásokról.

Számos esetben elhelyezési lehetõség hiányában 1-1 állatbarát saját maga mentette meg egy árván maradt fióka életét. Etetés, gondozás után nagy öröm szabadjára engedni az önállósulni képes fiókát.

Seres Zoltán

Általános ismertetõ a természetben élõ madarak és fiókáik viselkedésérõl:

Ebben az idõszakban a madarak mindenütt a fiókák nevelésével foglalkoznak. A hollófészekben és az erdei fülesbagoly otthonában kirepülés elõtt álló nagy fiókák rejtõznek, a fülemüle erdei avarban készített fészkébõl a kicsinyek szétugrálnak, még mielõtt repülni megtanultak volna.

A kis vörösbegyek, fekete- és énekes rigók a fészek környékén bokrok sûrûjében, egy-egy nagy lapulevél alatt, gyökerek között rejtõznek, és ott várják eleséggel érkezõ szüleiket.

A faodúban költõ madarak kicsinyei kevesebb veszélynek vannak kitéve. A függõcinege-fészkeket gyakran teszik tönkre a szarkák. Szétszaggatják a fészek oldalát, elpusztítják a benne talált tojásokat vagy fiókákat.

Madárfióka és madárfióka között sokféle különbség lehet és van is, két nagy csoportot állíthatunk fel: az úgynevezett fészeklakók és fészekhagyók csoportját.

A fészeklakók életük elsõ napjaiban magatehetetlenül, csupaszon és vakon fekszenek a fészek alján, a fészekhagyók viszont nevüknek megfelelõen éppen csak megszáradnak és máris elhagyják a fészket, hogy anyjuk vezetésével úszva vagy a fûszálak között bujkálva, a nádasban, esetleg a bokrok alján keressenek búvóhelyet maguknak.

Fészeklakók például a ragadozók, a baglyok, galambok, énekesmadarak...

Fészekhagyók a tyúkfélék, kacsák, libák...
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra