2024.03.29. - Auguszta

Farkasvér hajtja a huskykat

Farkasvér hajtja a huskykat
husky - orpheusFairbanks - Az inak megfeszülnek, a levegõt ideges szûkölés hangjai töltik be. A musher, a kutyafalka ember vezére alig tudja visszatartani az istrángnak feszülõ, csupa izom testeket. Aztán végre felharsan a várva várt, visszaszámláló vezényszó: "Öt, négy, három, kettõ egy. Gyerünk, huskyk, rajta!" A szán megrándul, és a 14 kutya úgy lódul neki a fehér vadonnak, mint egy rakéta.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A grönlandi kutya bundázata eltér ugyan a huskyétól, de kitartásban és tûrôképességben nincs különbség köztük. Ez a gazda minden út elôtt "elbeszélget" a falkavezérrel

A Yukon Quest a világ egyik leghíresebb kutyaszánversenye. Az alaszkai Fairbanksbõl a kanadai Whitehorse-ba, az aranyláz idején megismert Yukon folyó mentén összesen 1545 kilométert kell megtenniük a fogatoknak a fehér halálon át. A rekordot 1995-ben állították fel: tíz nap, 16 óra és 20 perc. "Nem az én érdemem, hanem a kutyáimé" - nyilatkozta csonttá fagyva, zúzmarás szakállal az akkori gyõztes, Frank Turner. Ebben a mondatban benne van az ember és a szánhúzó négylábú õsi kapcsolatának lényege.

Elsõ a száguldás

A viadalon a helyiek által indián kutyáknak is nevezett alaszkai huskyk, szibériai huskyk, alaszkai malamutok, szamojéd és grönlandi kutyák vesznek részt. Más fajták sincsenek kitiltva, csak éppen nem bírnák. A kutatók szerint a husky az eszkimó angol nyelvû becézésébõl, az eskybõl alakult át. Gazdáik szerint legfõbb tulajdonságuk a korlátlan mozgási vágy, ezért lakásban tartani õket a legkegyetlenebb állatkínzás. A szánosok azt mondják, az északi fajták három kedvenc tevékenysége a száguldás, a szex és a falás - ebben a sorrendben.

A husky nem nagyobb, mint egy farkaskutya. Van köztük kék és barna szemû, de több a közös vonás, mint a különbség. Például az egymástól távol ülõ szemek, az erõ, a kitartás. Robert Peary 1909-ben velük érte el elõször az Északi-sarkot. "Tudom, vannak nagyobb kutyák. De olyanok, amelyek ilyen alacsony hõmérsékleten, akár táplálkozás nélkül, ilyen kitartóan futnának, nincsenek" - írta naplójába csaknem száz évvel ezelõtt a kalandvágyó kutató.

Ki a falkavezér?

A közvélemény jórészt Jack London regényeibõl, az 1905-ben megjelent Farkasvérbõl ismerte meg a szánhúzó kutyák kemény életét. Tõle tudjuk, hogy a kapcsolat kezdete azokból az idõkbõl származik, amikor a farkas és az ember vadászat közben egymás vetélytársa volt. Az ember a felnõtt állatokat irtotta, de a kicsiket egy idõ után hazavitte, és szolgálatába állította. A farkasvér azt is jelenti, hogy az így nevelt állat környezetét tekinti a falkának, és a családfõt a falkavezérnek. Deborah Godwin, a southamptoni egyetem kutatója megállapította, hogy a farkasok testbeszédének 15 jellemzõje közül a német juhászkutyáknál 11, a golden retrievereknél 12 mutatható ki. De valamennyi jellemzõ egyedül a szibériai huskynál figyelhetõ meg.

Észak mozdonya

Ezek a farkasõsökre emlékeztetõ fajok a mondával ellentétben nem ugatják meg a holdat. Sõt általában sosem ugatnak, csak vonítanak. Valahogy úgy, ahogyan õseik üvöltése rémisztette meg évezredeken át az embert. Azt is génjeikben hozták, hogy szeszélyesek, sokszor csak akkor engedelmeskednek, ha kedvük van hozzá. Minden igazi szánfuttató irtózva említi, hogy a husky már plusz 15 foknál izzadni kezd, és megmakacsolja magát.

A kutyaszánt nem véletlenül nevezik észak mozdonyának. Ahol minden más jármû elakad, ott a szán óránként negyven kilométeres sebességgel siklik a hómezõn. Grönlandon 60 ezer emberre 30 ezer kutya jut. A gyerekek úgy játszanak a kölykökkel, mint másutt a babával. Bár a huskyk egymást néha megtépik, a szánhúzók emberre nem támadnak. Csak akkor, ha - és az állatvédõk minden tiltakozása ellenére ez is megesik - néptelen helyre teszik ki a kiöregedett húzókat, és azok felfalják egymást. Egyszer Új-Fundlandon ilyen helyre tévedt egy szerencsétlen turistafamília. Nem sok maradt belõlük.

A mai versenyeken orvosok és más szakemberek gondoskodnak a kedvencekrõl. Napi 10 ezer kalória, sok meleg leves, mert a fagy kiszárít, újabban még csizmácska is a mancsok védelmében. A legyengült, beteg állatokat az egész útvonal mentén elhelyezett, mindennel felszerelt állomásokon lehet leadni. Változnak az idõk, de az igaz legendák tovább élnek.

Kitartás, hûség, okosság

1925-ben, az egyik utolsó aranyláz idején az alaszkai Noméban, a mai leghosszabb verseny célpontjában diftériajárvány tört ki. Egy fogat, amelynek vezérkutyáját Baltónak hívták, a korábban teljesített huszonöt nap helyett mindössze öt és fél nap alatt vitte el a gyógyszereket a betegekhez. A kitartó huskynak és a vele együtt száguldó huszonegy szánhúzónak kétezer ember köszönhette az életét. Balto szobra ma a New York-i Central Parkban áll. Alatta felirat: Kitartás, hûség, okosság. Gazdáik szerint ez minden huskyra vonatkozik.

Harmat Endre
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra