2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Ahány ház, annyi akvárium

Ahány ház, annyi akvárium
Kicsi, nagy, még nagyobb, szögletes, kerek... A berendezés csak az elsõ lépés az igazi, nyüzsgõ víz alatti élet megteremtése felé. Mert nem mindegy, milyen halakat tartunk. Ügyelnünk kell arra is, hogy új lakóink megférjenek egymással.

Sokan vágyunk akváriuma, ám a legtöbben nem tudjuk, hogy vágjunk bele. Elõször is, vásároljunk néhány szakkönyvet és nézzünk utána alaposan, milyen felszereléseket, berendezési tárgyakat kell vásárolnunk ahhoz, hogy leendõ halaink konfortosan érezzék magukat otthonunkban.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Sok esetben már ekkor elmegy a legtöbbünknek a kedve, hiszen az állattartás költséges. Ráadásul idõigényes. Ha pedig már megvettük halainkat, gondoskodnunk kell róluk. Etetni kell õket akkor is, ha nyaralni megyük, kitisztítani a vizüket akkor is, ha fáradtak vagyunk. Mert az õ otthonuk az általunk teremtett akvárium lesz, s az életük tõlünk függ. Ezért nem mindegy, milyenné tesszük napjaikat.

Ha kezdõ akvarista vagy:

1. Elõször szép, ám egyszerûen gondozható aranyhalat vegyél. Legalább kettõt, mert ez a fajta a társaságot kedveli.

2. Az akvárium lehetõleg tágas legyen. Szakemberek szerint egy centiméteres halhoz öt liter víz szükséges (tehát egy tíz cm-es aranyhalnak legalább 50 liter kell!).

3. Az akvárium aljába szórj kavicsot. Fontos, hogy állatkereskedõnél vásárold, mivel a kertben összeszedett kövek fertõzést, betegségeket okozhatnak a halaknak. Ha mégis szeretnél egy-egy díszesebb, nagyobb követ vagy kagylót az akváriumodba helyezni, elõtte körömkefével alaposan dörzsöld át, majd legalább egy órára tedd forró sütõbe, hogy a rajta lévõ baktériumok elpusztuljanak.

4. Vásárolj növényeket. Érdemes olyanokat választani, amelyek kis cserépedényben állnak, mivel a halak sokszor összetúrják a kavicsokat, így akaratlanul is kikotorják a gondosan elásott növényeket. A halak minden zöldet megesznek, ezért ha dekorációnak szánod a növényzetet, keress olyan fajtákat, amelyeket a halaid nem szeretnek.

5. Az akváriumot ne állítsd ablak mellé, hiszen úgyis meg kell világítani. A túl sok napfény felmelegítheti a vizet - amit a halak nem szeretnek. Ráadásul az algák is jobban elburjánzanak.

6. A halakat naponta etesd. Kéthetente cseréld le a vizet (egyharmadát szivattyúzd le, és töltsd fel csapvízzel), és alaposan tisztítsd meg az akváriumot. (ha mindezt el akarod kerülni, vegyél nagy teljesítményû vízszûrõt, s a benne lévõ szivacsot rendszeresen tisztítsd ki, így a víz akár fél évig is tiszta marad.)

7. Akvarista szaküzletekben vásárolj különféle vízfertõtlenítõ szereket, amelyekbõl hetente egy-egy alkalommal cseppents az akvárium vizébe. Ezzel elkerülheted, hogy halaid megbetegedjenek és a víz is tisztább lesz.

Mire van szükségünk?

- akvárium
- megfelelõ világítás
- szükség esetén vízmelegítõ
- vízszûrõ berendezés
- levegõztetõ
- kavics az aljzatra
- néhány nagyobb kõ, cserépdarab vagy fakéreg (mivel a halak is szeretik a búvóhelyet)
- növények (cserepesek, és a víz felszínén úszó békalencse vagy hínárfélék)
- vízicsigák (segítenek az algák elszaporodásának a megelõzésében)
- haleledel
- fertõtlenítõk, gyógyszerek (csepp formájában lehet kapni pl. hasvízkór illetve a leggyakoribb betegségek ellen - halfajtánként)
- szakkönyvek

Az akvaristák típusai

A halak szerint az akvaristákat három csoportba lehet osztani:

1. A legõszintébb halrajongók szegények, minden vagyonuk az akvárium. Õket a halak különösen szeretik.

2. A másik csoport tagjai számára az akvárium pusztán lakásdísz. Számukra csak a látvány fontos. A halak nem becsülik, de megtûrik õket.

3. A harmadik típusú akvarista tudományos érdeklõdésbõl tart halakat. Figyeli a szokásaikat, feljegyzéseket készít róluk. Halszaklapokat járat, haltárlatokat látogat. A halak õket tanulmányozzák leginkább.

nana
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra