2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Nyugdíjba vonul Szegeden a gyepmester

Nyugdíjba vonul Szegeden a gyepmester
a sokat látott, és dolgozott sintérNyugdíjba megy Farkas László, aki harmincöt éven keresztül látta el a gyepmesteri teendõket az algyõi telepen. Az állatvédõk remélik, utódjával sikeresebben tudnak majd együttmûködni. A gyepmesteri állásra pályázat útján keres alkalmas embert a város.

Harmincöt évig töltötte be a gyepmesteri feladatot az algyõi telepen Farkas László. Ez idõ alatt évi 3-600 kutyával számolva – átlagosan ennyi került élve vagy holtan a telepre – 10-20 ezer ebbel volt dolga.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A gyepmester munkáltatója a Környezetgazdálkodási Kht., õk gondoskodnak pályázat útján Farkas László utódjáról. Szabó Ferenctõl, a kht. ügyvezetõ igazgatójától megtudtuk: az alkalmasság feltétele a helyismeret, a jogosítvány, az erkölcsi bizonyítvány, vállalkozó esetében referenciák. A jelöltnek vizsgáznia kell kábítófegyver-kezelésbõl, fontos ezenkívül a személyi alkalmasság, ami nem csak fizikai erõt jelent. A gyepmesternek rendszeresen kommunikálnia kell a lakossággal, és kultúráltan kell kezelnie a problémákat.

Ez utóbbit, vagyis a megfelelõ kommunikációt az állatvédõk is elvárják a gyepmestertõl. Ezenkívül empátiát és az állatok tiszteletét. Farkas Gabriella, a Tappancs Állatvédõ Alapítvány vezetõje elmondta: jelentõs változást remélnek. Napi kapcsolatot szeretnének tartani a gyepmesterrel azért, hogy õ is segítsen gazdát találni a kidobott állatoknak. A telep üzemeltetését az alapítvány nem vállalná, õk ugyanis nem altatnak el állatot.

Másként gondolkodik az Orpheus Állatvédõ Egyesület. Õk vállalkoznának a telep mûködtetésére, mert a mostani munkamenet szerintük gyakran átláthatatlan. – Az egyesület mindent megtenne azért, hogy az élve befogott kóbor állatok gazdáikhoz vissza-, vagy új gazdára találjanak, emellett szakszerûen mûködtetnénk az intézmény egyéb tevékenységi köreit is - mondta Seres Zoltán, az egyesület vezetõje. Hozzátette: sok panasz érkezik hozzájuk. Szerintük az ország hasonló telepein a szegedihez hasonló a helyzet: a beszállított állatokról az õket keresõ gazdáik nem kapnak információt. A helyzet javítása érdekében a szervezet saját anyagi eszközeit is felhasználná.

Szabó Ferenc elmondta, nem zárkóznak el az elõl, hogy állatvédõ szervezet mûködtesse a telepet, amennyiben gazdálkodó szervezetrõl van szó. Így ugyanis a telep jellegébõl adódó társadalmi konfliktusokat csökkenteni lehetne. Hozzátette: az erre fordítható önkormányzati pénz viszont adott, ezért az lenne az ideális, ha az állatvédõk más módon - támogatóktól, pályázat útján - tudnák bõvíteni a szûkös keretet.

Amíg a pályáztatás lezajlik - körülbelül fél évig -, Farkas László továbbra is ellátja eddigi feladatát. A gyepmestert többszöri próbálkozás ellenére nem sikerült elérnünk.

Gonda Zsuzsanna, DM.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra