2024.04.24. - György

Szörnyû képek, csak erõs gyomrúaknak! - terjed a madárinfluenza

Szörnyû képek, csak erõs gyomrúaknak! - terjed a madárinfluenza
A fertõzésgyanús állatokat sok esetben élve tûzbe dobják!Megerõsítette szombaton a madárinfluenza-vírus emberre is halálos változatának kimutatását egy romániai mintában a brit mezõgazdasági tárca felügyelete alatt mûködõ laboratórium, amely egyébként csak hétfõn tervezte közzétenni a vizsgálati eredményt.

Az agrárkérdésekben is felelõs brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) állatvírustani laboratóriumába csütörtökön érkezett egy kacsatetem, amelyet a romániai Duna-delta vidékén gyûjtöttek be.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A Londontól délre, Weybridge-ben mûködõ tudományos intézet még szombat reggel is azt közölte, hogy a hivatalos vizsgálati eredmények hétfõn lesznek meg, de miután román részrõl elhangzott a H5N1 vírus azonosításáról szóló bejelentés, a laboratórium megerõsítette a kórokozó izolálását a vizsgálati mintában.

A DEFRA szóvivõje mindazonáltal Londonban azt mondta: további vizsgálatra van szükség annak kiderítésére, hogy a romániai mintában kimutatott vírus pontosan honnan ered, és milyen mértékben hasonlít a Törökországban is fellelt madárinfluenza-törzshöz.

A brit kormány bejelentette, hogy összesen 15 millió dózist rendelt a H5N1 vírus elleni leghatékonyabb szernek tekintett Tamiflu gyógykészítménybõl, de határozottan óvta a lakosságot a pániktól, mondván: továbbra is kizárólag állat-, nem pedig humánegészségügyi problémáról van szó.

Londonban közölt kutatási eredmények eközben valamelyest megkérdõjelezték a Tamiflu hatékonyságát: a Nature címû, Londonban szerkesztett nemzetközi tudományos magazin jelentése szerint japán kutatók olyan madárinfluenza-vírust találtak, amely részlegesen ellenáll a svájci készítménynek.

A tanulmány szerzõje, Kavaoka Josihiro, a tokiói és a wisconsini egyetem víruskutató professzora szerint az ellenálló kórokozót egy vietnami beteg szervezetében mutatták ki. A vizsgálati alany nagy dózisú Tamiflu-kezelésben részesült, és meggyógyult, de a japán kutatók a páciens felépülése után, az általa szolgáltatott mintában találtak néhány olyan H5N1 vírust, amely részben ellenállónak bizonyult a svájci készítménnyel szemben.

A kutató szerint ez nem meglepõ, de jelzi, hogy a világ esetleg túlzott mértékben épít erre az egy gyógyszerre, és nem ártana, ha párhuzamosan más vírusellenes szerek készletezése is megkezdõdne.

Az óvintézkedések fokozása

Az Európai Unió állategészségügyi szakértõi péntek este Brüsszelben a madárinfluenza elleni óvintézkedések fokozásáról döntöttek, de hangsúlyozták, hogy a betegség vírusának törökországi és romániai felbukkanása egyelõre nem jelent veszélyt az emberekre.

A kiadott közlemény szerint a "tagállamok egyöntetûen támogatták az Európai Bizottság által elõterjesztett, a madárinfluenza terjedésének kockázatát csökkenteni célzó javaslatokat." Ám a szakértõk hozzátették, "a madárinfluenza romániai és törökországi felbukkanásáról szóló legújabb információk azt jelzik, hogy ez a betegség a baromfikra és a vándorló madarakra korlátozódik, s egyelõre egyetlen emberi esetrõl sincs tudomásunk. Így azután jelenleg a madárinfluenza nem jelent kockázatot a közegészségügy számára."

A bizottság által elõterjesztett, s a tagállamok állategészségügyi szakértõi által két napi tanácskozás után jóváhagyott óvintézkedések mindenekelõtt a baromfinevelõ telepek biztonsági rendelkezéseinek javítását, a költözõ madarak és a házi szárnyasok közötti kapcsolat megakadályozását célozzák (például adott esetben a baromfik bezárásával), s azt, hogy a leginkább veszélyeztetett területeken, így a mocsaras körzetekben állítsanak fel a betegséget azonnal jelzõ megfigyelõ hálózatot.

Ugyanakkor a határozat szerint minden tagállamnak magának kell döntenie, a helyi sajátosságok alapján, hogy konkrétan milyen lépéseket fog életbe léptetni. A határozat szerint meg kell erõsíteni a határellenõrzést is, megakadályozandó, hogy az EU-ból kitiltott román, illetve török baromfiszármazékok valahogy mégis bejussanak a szervezet tagországaiba. Egyben a szakértõk felszólították a baromfitelepek dolgozóit, hogy fokozottan figyeljék a szárnyasok állapotát, s azonnal jelentsék, ha bármiféle betegség felbukkanását tapasztalnák.

(MTI, Fotók: SkyNews)







Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra