2024.03.29. - Auguszta

A kutyák okosabbak a macskáknál

A kutyák okosabbak a macskáknál
Az ember legjobb barátja nagyobb fokú intelligenciára tett szert az évmilliók során, mint a nála jóval kevésbé társasági macska - derül ki egy brit kutatásból.

Az Oxfordi Egyetem kutatói elsõ ízben tanulmányozták különbözõ emlõscsoportok agyának evolúciós fejlõdéstörténetét. Rájöttek, hogy meglepõen eltérõ ütemben változott az agynak a testmérethez viszonyított nagysága, és szoros kapcsolatot állapítottak meg e között és az állat társas mivolta között.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az oxfordi kutatók több mint ötszáz élõ és megkövült emlõsfaj elérhetõ adatait elemezték ki 60 millió évre visszamenõen. Leggyorsabb ütemben a majmok agya nõtt, õket követték a lovak, a delfinek, a tevék és a kutyafélék.

A viszonylag nagy aggyal rendelkezõ fajok általában szilárd szociális csoportokban éltek, illetve élnek. A magányosabb emlõsök, mint a macskafélék, a szarvasok és az orrszarvúk agya sokkal lassabban nõtt ugyanazon idõszak alatt.

Korábbi kutatások arra utaltak, hogy az agynak a testnagysághoz viszonyított mérete minden állatfajnál hasonló ütemben növekedett. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában közzétett új eredmények ezzel ellentétben rámutatnak arra, hogy a különbözõ emlõscsoportok evolúciós agyi fejlõdése igencsak eltérõ ütemben zajlott.

Úgy tûnik, a társas emlõsöknek - az embert is beleértve - több kihívással kellett szembesülniük, mint a magányosan élõknek. A csoportos életforma szervezést és együttmûködést igényel, ez pedig kihat az agy méretére is. Mivel az ember még a majmoknál is szociálisabb, együttmûködési képessége jelentõsen hozzájárult ahhoz, hogy uralja a Földet.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra