2024.04.23. - Béla

Miért is ütközünk a vadakkal? - hasznos információk négy vagy két keréken haladóknak

Miért is ütközünk a vadakkal? - hasznos információk négy vagy két keréken haladóknak
Különbözõ felmérések szerint hazánkban évente több mint két ezer õzet gázolnak el az utakon.

Kivétel nélkül minden megyében növekedett az õzbalesetek száma. Hogy minek tudható be ez a növekedés? Nos, erre vonatkozóan tudományos alapossággal elvégzett kutatási eredménnyel természetesen nem rendelkezem, ennek ellenére megpróbálok magyarázattal szolgálni.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A növekedésnek több oka is lehet, ezek közül a legjelentõsebb ok a meg növekedett darabszámú gépkocsiállományban keresendõ, míg az ezt követõ ok, a gépkocsiállomány növekedése mellet, a gépkocsik teljesítményének növekedésben található. A korszerû motorok halk üzemelés mellet igen dinamikus tempót tesznek lehetõvé a mai kor embere számára. A suhanó jármûveket nem érzékelik a vadak, így legtöbbször már csak a csattanás jön! Felgyorsult életünkben mindenki rohan és elfeledkeznek az emberek a vadakról. Elsõ látásra számukra ennél sokkal fontosabb dolgok vannak, aztán amikor váratlanul bekövetkezik az ütközés, csak akkor döbbenek rá, hogy mennyire indokolt lett volna, az elõvigyázatosság.

Õzek mindig is voltak és reménykedhetünk benne, hogy mindig is lesznek. Ilyenkor pedig, a nászidõben az õzek azért veszélyesebbek, mert nem csupán az erdõvel borított területeken, hanem a szántóföldek közelében is találkozni lehet velük. A nász idõszakban az õzek teljes révületben vannak, és a máskor oly híres óvatosságuk is alább hagy, amely persze ebben az élethelyzetben végzetes lehet számukra, másrészt az utakon közlekedõk számára is komoly veszélyt rejt. Az õz ebben az idõszakban sokkal meggondolatlanabbul szalad ki az útra, mint egyébként. Hirtelen bukkan fel, és ugyanolyan hirtelen ugrik egy arra haladó jármû elé.

Ez a nem várt találkozás mind az õz, mind a jármûvezetõnek végzetes. Ütközés esetén az õz akár totálkárossá is teheti az autót, sõt amennyiben a hûtõre vetõdik, életveszélyt is jelenthet. Mint minden évben most is az üzekedés után, megállapítást nyert az a tény, hogy aki nem figyel a közutakon és semmibe veszi a szabályokat, az akár többszázezer forintos kárt is okozhat magának, nem beszélve az állat elpusztulásáról és a terület gazdájának okozott kárról. Az õztõl mégsem várhatjuk el végül is, hogy oktalan állatként õ vigyázzon ránk!

Noha ezekben a hetekben is bárhol és bármikor számíthatunk õzsuták és bakok felbukkanására az utakon, lassan lecseng a nász és kifáradva, megnyugodva helyreáll a rend. Ez nem azt jelenti persze, hogy az utak mentesülnek az állatoktól, csupán annyit jelent, hogy az õz lesz egy fokkal óvatosabb. Továbbra is nekünk embereknek kell óvatosaknak lennünk.

Amennyiben az autós távolabb az úttesten átfutó õzet lát, lassítson, mert várható, hogy pillanatokon belül a bak is felbukkan a suta nyomában, az õsz beálltával, illetve a tél közeledtével úgy az õzeknél, mint más vadaknál sokszor fog elõfordulni csoportos átkelés, amely megint csak komoly veszélyforrást jelet, a közlekedõ emberre.

Amennyiben az autós távolabb az úttesten átfutó õzet lát, lassítson, mert várható, hogy pillanatokon belül a bak is felbukkan a suta nyomában, az õsz beálltával, illetve a tél közeledtével úgy az õzeknél, mint más vadaknál sokszor fog elõfordulni csoportos átkelés ,amely megint csak komoly veszélyforrást jelet, a közlekedõ emberre. Erdõkkel, cserjésekkel kísért útszakaszokon gyakran állhatnak elénk õzek, szarvasok, vaddisznók. Ezeken a részeken elkél az óvatosság, különösen, ha a kora reggeli, vagy az esti órákban közlekedünk.

Erdõben, amennyiben a megengedettnél lassabban haladunk akkor van esélyünk egy ilyen" találkozás" elkerülésére, de egyébként lehetetlen. Az észlelési idõ és a reakció idõ itt szinte egy pillanat, nos hol van akkor még a cselekvési idõ?

A véletlen vadütésért egyébként nem bírságolnak. A vadászati törvény szerint általában helyszíni jegyzõkönyvet vesznek föl, és mindenki viseli a saját kárát. A biztosítók általában nem fizetnek a vadakkal való ütközés után. Van lehetõség arra, hogy a gépjármûvezetõk casco biztosítást kössenek, és annak terhére tudják kifizetni a biztosítók a bekövetkezett kárértéket.

S legvégül egy tanács, soha ne hagyjuk ott a vadat az út szélén, mindenképpen jelentsük a rendõrségen, illetve a területileg illetékes vadászati szervnél.


ma
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra