2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Amelyik kutya ugat, az harap?!?

Amelyik kutya ugat, az harap?!?
Kutyaharapást szõrével

A népi mondás szerint, amelyik kutya ugat, az nem harap. Ez a valóságban nem így van, hiszen a kutyák az esetek többségében félelembõl ugatnak, és támadják meg áldozataikat.

Mitõl függ, hogy melyik kutya harap, és melyik nem? Honnan tudhatjuk, hogy melyik kutya lehet veszélyes? Milyen emberi reakciók váltanak ki agressziót az állatokból? Mit tehetünk a kutyatámadások kiküszöbölése érdekében?
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Konkrét esetek 2005-bõl

1. Kutyák támadtak egy kisfiúra Törökszentmiklóson. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyerek rokonlátogatásra érkezett, amikor a vendéglátó család kutyái rátámadtak. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyereket a Szolnok megyei Hetényi Géza Kórházba vitték. A kutyákat megfigyelés alatt tartják, de a családnál maradhatnak.

2. Összemarcangolt egy kutya egy 12 éves fiút szombaton Nyíregyháza-Oroson; a gyerek súlyos, de nem életveszélyes fejsérülésekkel került kórházban. A fiú több gyerekkel játszott barátja szüleinek udvarán, amikor az ott tartott néhány kutya közül egy vizsla keverék kan, tisztázatlan körülmények között rátámadt.

Hogyan, mivel kezeljük a kutyaharapást?

Ha már megtörtént a baj, és a bõr sérülésével járó sebeket szereztünk, azokat mindig mutassuk meg orvosnak! A következmények megfelelõ sebellátással megelõzhetõk. Ha súlyosabb sérülés jön létre, például erõteljes vérzéssel, ne hezitáljunk, hívjunk mentõt, menjünk korházba! A nyílt seb fertõzésveszélye mellett a veszett állat harapása halált is okozhat!

A szocializált állattartás egyik alapvetõ eleme, hogy a gazdák a háziasított állatot emberi környezetbe szoktatják. Amelyik kutya emberi (racionális) környezetbe szokik, az kirívóbb esetekben produkál tragédiát okozó kutyaharapást. Vannak szélsõséges idõszakok, amikor a kutyák agresszívabbak, támadásra hajlamosabbak, mint általában.

Nem élt az idõ kezdetétõl az emberrel a kutya

Az idõszámításunk elõtti 12.000. évvel ezelõtti (középsõ kõkori) ember többek között a jobb vadászat érdekében a farkasból kezdte meg háziállattá nevelni a mai kutyát. A farkastörvény a piramisszerû hierarchiára épül, erre alapszik a kutyák õsi ösztönvilága is. Míg a farkasok falkákban éltek, és falkavezérük a "vezérhím" egyed volt, addig a hosszú évezredek alatt háziállattá vált kutya "falkavezére" az ember lett. A házi kutya cselekedetei az õt tartó emberi magatartásból (az állat nevelésébõl, tartásából, szocializációjából, a pillanatnyi helyzetbõl) adódik.

A kutyatámadások alapvetõ okai

A legtöbb kutyaharapásból keletkezett tragédiának az ember az okozója. Sokan szabadjára engedik kedvenceiket, és az utcán kerülnek idegen emberekkel kapcsolatba. Mások az állatokat láncra kikötve, kis élettérben (ketrecben-boxban), embertelen környezetben tartják, így nagy az esélye annak, hogy az állat antiszociálissá válik, és az állat alkalom adtán (emberi félelem vagy irracionális viselkedés miatt) támadást fog produkálni. A kutyák ivarzási idõszakában (tavasszal és õsszel) is több a kutyaharapás, mert ebben az idõszakban is agresszívebbek az állatok. Több az állatok által okozott baleset a szünidõben is, mert a céltalanul lézengõ fiatalok nem ritkán botok és kövek segédletével állatokkal próbálnak meg "játszani".

Az állatok felelõsebb tartása által a tragédia megelõzhetõ lenne.

Seres Zoltán
Orpheus Állatvédõ Egyesület
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra