2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Hogyan vásároljunk hobbiállatot?

Hogyan vásároljunk hobbiállatot?
Az év végi ünnepek alatt sok hobbiállat lelt új otthonra. Sajnos, nem mindegyikük egészségesen, vagy az új gazda, vagy az eladó hibájából. Mielõtt kiszemelnénk és megvásárolnánk a leendõ kedvencet az állatkereskedésben, majd amikor elhelyezzük õt otthonunkban, mire kell vigyáznunk?

Egy új kis házi kedvenc megvásárlása nem úgy megy, mintha tévét vagy cipõt szeretnénk venni. Ha betévedünk egy állatkereskedésbe, nézzünk körül, mennyire tiszták, gondozottak a ketrecek, az akváriumok, és a terráriumok, amiben az állatokat tartják.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ez sok mindent elárul a kereskedõrõl: ha ugyanis az üzlet koszos, piszkos, az akváriumban nem látjuk a halakat az algától, a hörcsögök terráriuma bûzlik az idõben és rendszeresen ki nem takarított fûrészporos alomtól, akkor ott súlyos gondok vannak, s ilyen helyrõl nem ajánlatos vásárolni.

Gyakran elõforduló másik hiba, hogy az ünnepek közeledtével - a vásárlóforgalom megnövekedésével számolva - az állatokat összezsúfolják a boltban, azaz jóval több egyedet tartanak egy akváriumban, kalitkában, vagy terráriumban, mint amennyit büntetlenül lehetne. Ennek aztán halaknál az oxigénhiány miatt tömeges fulladás, a hörcsögöknél, egereknél kannibalizmus, vagy verekedés lesz a következménye, arról nem is beszélve, hogy zsúfolt tartásnál a betegségek megjelenésének is sokkal nagyobb az esélye.

Ha megtetszett valamelyik kis állat, amit szeretnénk hazavinni, ne essünk abba a hibába, hogy - mivel még sok más helyre is mennénk - idõhiány miatt csak rámutatunk a szerencsétlen állatra, "ezt kérem!" - felkiáltással. Szánjunk idõt arra, hogy megnézzük az állat viselkedését: ha elég mozgékony, a színei élénkek, nincs letöredezve az úszója, a farktolla, nincs kihullva a szõre, nem borzolja, nem fújja fel magát, nem különül el a társaitól, nem kopasztották, sebezték meg õt a többiek, és nem kucorog valamelyik szegletben magányosan, akkor ez azt jelenti, hogy egészséges, vagy legalábbis annak tûnik.

Hogy mindezek ellenére miért nem lehet teljes bizonyossággal ezt kijelenteni? Nagyon egyszerû: azért, mert állatainkban lappanghatnak olyan (baktériumos, vagy vírusos) betegségek, amelyeknek a kereskedésben - még - nincsenek tünetei. A hazavitelt követõen viszont pár napon belül a stressz hatására, amit az új környezet, az új ennivaló, és a szállítás okozott, bizony hamar kijöhetnek a betegség tünetei, és néha még akkor sem lehet azt orvosolni, ha azonnal állatorvoshoz visszük kedvencünket.

Még mit tehetünk az állatkereskedésben, a kellemetlen gondok elkerülése érdekében? Ha kiválasztottuk kedvencünket, kérjük az eladó segítségét. A halakat hosszúkás nylonzacskóba teszik, a vízoszlop fölé pedig egy tartályból oxigént juttatnak, hogy a halak bírják az utazást. A zacskót fejjel lefelé fordítják, hogy a 2 csücsökbe a halak ne tudjanak beszorulni, majd több réteg újságpapírba göngyölik, és így teszik be egy mûanyag szatyorba. A madarakat papírdobozba teszik, ami nem túl kicsi, de nem is túl nagy, hogy ne tudja összeverni magát, míg hazaérünk. Az oldalán pár lyukat fúrnak, hogy kapjon levegõt. A hüllõket és a kisrágcsálókat is így szállíthatjuk. Különösen a hörcsögökre vigyázzunk, mert éles foguk segítségével könnyen kirághatják magukat a dobozból, és kereket oldhatnak, ezért nekik vegyünk mûanyag kis állatszállítót. A fizetést követõen ne felejtsük el elhozni, vagy ha nem adnak, akkor elkérni a blokkot, vagy a számlát, mert e nélkül nem tudunk reklamálni, ha késõbb valami gond lesz.

Sok kereskedésben kiírják, hogy nem veszik vissza az állatokat, mert az állatokra nincs szavatossági idõ. Ez jogszerûtlen, tehát nem igaz! Persze ha hazafelé nem sietünk, mert még elpazarlunk pár órát a vásárlásra, és ezalatt megfázik és késõbb elpusztul, vagy egyszerûen megfullad az újonnan hazavitt kis állat, az a mi hibánk, és ezért tényleg nem lehet felelõsnek kinevezni az eladót. Ha viszont olyan betegsége volt az állatnak, amelynél a betegség kialakulásának kezdete visszavezethetõ az eladás elõtti állapotra, az már szavatossági ügy, a kár pedig az eladót terhelheti! Ennek megállapítására az egyetemen igazságügyi boncolást lehet kérni. Ha a boncolás egyértelmûen kimutatja a visszavezethetõséget, akkor a kiadott boncolási jegyzõkönyvvel, és a számlával vissza lehet menni az eladóhoz, aki vagy másik állatot ad, vagy köteles visszafizetni az állat árát.

Otthon - pláne ha más állatunk is van - az új kedvencet tegyük karanténba, vagyis tartsuk külön a többi állattól 1-2 hétig, nehogy megfertõzze õket, vagy fordítva. Hagyjuk nyugodtan, békében a kis állatot, minél kevesebbet háborgassuk, és a gyerekkel is értessük meg, hogy ez a kis jószág nem játék, ezért ha egész nap nyúzni fogják, akkor abból baj lehet. Ha mindezeket az instrukciókat betartjuk, nem lesz baj, ha mégis, forduljunk állatorvosunkhoz.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra