2024.04.19. - Emma

Megmentették a Tasmánián partra sodródott delfincsorda egy részét

Megmentették a Tasmánián partra sodródott delfincsorda egy részét
Sydney - Sikerült megmenteni 11-et a Tasmánián szombaton partra sodródva talált 64 hosszúszárnyú gömbölyûfejû delfin közül.

A sziget északnyugati részén, a Stanley település melletti Anthony strandon állatvédelmi szakemberek 15 fõs csoportja és több mint félszáz önkéntes folyamatosan vízzel locsolta a fõleg nõstényekbõl és borjakból álló csordát, hogy ki ne száradjanak és túl ne hevüljenek, amíg nem sikerül õket visszaszállítani a tengerbe.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Végül a vasárnapi dagállyal 11, a háromméteres hosszúságot is elérõ tengeri emlõst sikerült visszajuttatni a tengerbe egy mélyebb vízû partszakaszon, 12 kilométernyi attól a helytõl, ahol partra vetõdtek. 52 állat már holtan találtak.

Az újra vízre bocsátott gömbölyûfejû delfinekre nyomjelzõt szereltek, hogy felderítõ repülõgépekkel követni lehessen majd a sorsukat, az alpusztult ceteknek pedig "csoportos temetést" rendeznek.

A gömbölyûfejû delfint angolul pilótabálna névvel illetik, mert azt tartják róluk, hogy a halászokat elvezeti a heringrajokhoz.

A cetfélék vándorlási útján fekvõ Tasmánián nem ritka, hogy a nagy testû tengeri emlõsök a szárazföldre sodródnak, de szokatlan, hogy egy ilyen tömeges partravetõdés esetén akár egyetlen állatot is sikerüljön megmenteni.

Mûholdak követik a megmentett tasmániai delfineket

Sydney - Mûholdas nyomkövetõvel figyelik a Tasmániánál partra vetõdött hosszúszárnyú gömbölyûfejû delfincsordából megmentett egyedek mozgását.

A szombaton kisodródott 64 tengeri emlõsbõl ötvenkettõt már holtan találtak az Ausztráliához tartozó sziget állatvédelmi szakemberei. Végül 11 állatot sikerült visszabocsátani a tengerbe a vasárnapi dagállyal egy mélyebb vizû partszakaszon, Stanley település közelében, 12 kilométerre attól a helytõl, ahol partra vetõdtek.

A delfineket folyamatosan locsolták, hogy ne száradjanak ki, és ne hevüljön fel a testük. Globális helyzetmeghatározó készüléket (GPS) is szereltek rájuk. "A GPS-adatok szerint a delfinek újra együtt vannak, bevárták egymást, pedig az elsõ és az utolsó példány vízre bocsátása között három óra telt el" - mondta Rosemary Gales, a mentõakció vezetõje. A kifejlett, több mint 3 méteres és kisebb, növendék példányokból álló csapat túlélési esélyei jók - mondta Gales.

A cetfélék vándorlási útján fekvõ Tasmánián nem ritka, hogy a nagy testû tengeri emlõsök a szárazföldre sodródnak. A mostani eset különlegessége, hogy 11 állat túlélte a közlekedési szerencsétlenséget, tömeges partravetõdés esetén ugyanis általában egyetlen állatot sem sikerül megmenteni.

Az elpusztult delfineket vasárnap közös sírba temették.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra