2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A medvék kétszer pusztulnak ki

A medvék kétszer pusztulnak ki
Bécs - Mariedl, Christl és Rosemarie nyomtalanul tûnt el, de rajtuk kívül még jónéhány barnamedve veszett szem elõl úgyszólván egyik napról a másikra az ausztriai Alpok erdõségeiben. Becslések alapján ma már csak jó esetben, ha két példány barangol közülük valahol a hegyek között, és valószínûleg egyik sem nõstény. Az állományt egyes vélemények szerint a teljes kihalás fenyegeti, ami húsz évvel ezelõtt egyszer már csaknem bekövetkezett.

A Természetvédelmi Világalap ausztriai szervezete a közelmúltban nagyszabású tervet dolgozott ki a barnamedvék megmentésére.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az elképzelés értelmében mintegy 300 ezer eurós költséggel tíz állatot telepítenének át a következõ három évben Szlovéniából, és elõre egyeztetett körzetekben szabadon engednék õket az ausztriai erdõkben. A csoport úgy véli, legkevesebb tíz állat kell ahhoz, hogy az állomány szaporodásnak induljon, és akár - persze évek elteltével - negyven példányosra bõvüljön. A szomszédos Szlovéniában van elég medve, szakértõk mintegy hatszázra teszik a számukat.

A javaslatot azonban más állat- és természetvédõ szervezetek, vadászegyesületek és erdészeti szervek fanyalogva fogadták, sõt nem egy közülük nyíltan ellenzi a betelepítést. Vannak, akik azt vetik a WWF Austria szemére, hogy csupán pénzt akar szerezni magának. Jóllehet Felsõ-Ausztria tartomány vezetése zöld utat adott a projektnek, a másik két leginkább érintett tartomány, Alsó-Ausztria és Stájerország azonban még vonakodik. Az ádáz "medvecsata" hetek óta dúl, és egyelõre nem látszik a vége.

Húsz évvel ezelõtt az ausztriai medvepopulációt a teljes kihalás veszélye fenyegette, akkor sikerült a mostanihoz hasonló betelepítési akcióval megmenteni õket. Az állomány gyarapodni kezdett, és 1999-re már tizenkét barnamedve kószált csupán a Kalkalpen Nemzeti Park területén. A többiekkel együtt harmincöt példányt számoltak bizonyíthatóan össze. Aztán az állatok kezdtek hirtelen eltünedezni, és a zömük a szó szoros értelmében kámforrá vált. Kilenc állat természetes módon pusztult el, huszonnégynek azonban egész egyszerûen se híre, se hamva nem maradt. Tulajdonképpen senki sem tudja igazán, mi is történt velük.

Egyes szervezetek éppen azt kifogásolják, hogy eddig még fel sem tárták a pontos okokat, márpedig anélkül semmi értelme új állatokat betelepíteni, hogy aztán ugyanaz a sors várjon rájuk, mint az elõdeikre. Az Erdõkuratórium szerint valójában még azt sem lehet tudni, hogy hány medve él az ausztriai hegyek között, tényleges bizonyítékok nincsenek. Gerhard Heiligenbrunner, a Természetvédelmi Szervezetek Szövetségének elnöke azzal érvel, hogy a barnamedve még csak rajta sincs az Ausztriában honos, ötven legveszélyeztetettebb állatfaj listáján. A vadásztársaságok egyöntetûen ellenzik a WWF-tervet, míg kézzelfoghatóan "be nem bizonyítják" a medvék kihalását.

Szakértõk szerint azonban elképzelhetõ, hogy teljes biztonsággal talán sosem lehet tisztázni, mi lett a bundások sorsa. Léteznek persze közismert okok: természetes kihalás, elvándorlás, illegális kilövés...

"Most másodszor kell szembenézünk azzal a fenyegetéssel, hogy a barnamedvék örökre eltûnnek hegyeink közül" - jellemezte a betelepítési tervvel szembeni ellenállást a WWF Austria képviselõje. A harcot azonban nem adják fel egykönnyen, hanem - mint mondta - tovább folytatják az egyeztetéseket az erdõgazdaságokkal, a vadásztársaságokkal és a tartományokkal.

A terv támogatói hangoztatják azt is, hogy értelemszerûen az emberek védelme az elsõdleges. Annak érdekében, hogy a vadállatok semmi esetre se jelentsenek veszélyt a kirándulókra vagy az erdõben dolgozókra, jelzõberendezésekkel látnák el õket. Végszükség esetén engedélyeznék a kilövést is. Ennek az esélyét azonban csekélynek tartják, hiszen a medvék kerülik az emberek közelségét, és általában az erdõk mélyén, messze a "civilizációtól" kódorognak.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra