2024.03.19. - József, Bánk

A tûzijáték az állatok réme

A tûzijáték az állatok réme
A tûzijátékok után feltûnõen sok kóbor állat bukkan fel a városokban, mert a nyugodtnak tûnõ állatok a tûzijáték hatására megvadulhatnak. A rakéták fellövésekor keletkezõ hanghatás igen messzire elhallatszik, amitõl állataink nagyon félnek. A robbanás az állatok többségénél a következõ hatást váltja ki: az állat maga alá vizel, remeg, tekintete ijedt, nyüszít, pupillái kitágulnak, az ágy alá bújik, menedékhely hiányában a sarokba, vagy sötét helyre húzódik és reszketve várja a robaj elmúlását. Ez az enyhébb forma, ami nem okoz nagyobb megpróbáltatást sem az állatnak, sem a gazdának.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ha azonban a hanghatások által kiváltott sokk nagyfokú, akkor az állat szinte megvadul, és elementáris erõvel tör ki rajta a pánik: fejvesztve próbál menekülni nem kímélve sem saját, sem mások testi épségét. Igyekszik kiszabadulni a lakásból, vagy a kertbõl.

Ilyenkor nem ismer akadályt: nekimegy a bezárt ajtónak, vagy ablaknak, kifeszegeti a kerítésdrótot, átmászik az akár 3 méteres kerítésen, és céltalan futásnak ered. A futás gyakran a teljes kimerültségig tart, amikor az állat összeesik, és gyakran öntudatlan állapotba kerül. Ilyen futások alkalmával akár 20 kilométert, vagy még többet is megtehetnek.

Ha a megrettent állatot megpróbáljuk eltéríteni szándékától, vagy erélyesen szólunk rá, akkor akár teljesen meg is vadulhat és ellenünk fordulhat. Szerencsére ez nagyon ritkán fordul elõ. Az állapotra nagyfokú lelki (pszichés) instabilitás, agresszió, fokozott menekülési vágy, és kényszer jellemzõ.

Tûzijáték esetén ha módunkban áll, kutyánkat vigyük be a lakásba, annak legcsendesebb zugába. Ha fél, maradjunk mellette, nyugtassuk meg pár szóval, simogatással, vagy - lehetõleg még jóval az ünnep elõtti napokban - forduljunk állatorvoshoz, és kérjünk nyugtató zselét, vagy tablettát, amivel átvészelhetjük ezt az idõszakot.

A megelõzés érdekében fejlesztett ki egy cég macskák, és kutyák részére egy speciális folyadékkal teli párologtatót. Ennek lényege az a felismerés, hogy az anyakutya emlõi között lévõ faggyúmirigy által termelt feromon a kölykökben biztonságérzetet vált ki. Hatására az ijedt állat megnyugszik, és az idegen, akár félelmet keltõ ingerek ellenére is biztonságban érzi magát. Kutatások igazolják, hogy a feromonok csitító, ugyanakkor bátorító, bíztató hatása a felnõtt állatokban ugyanúgy érvényesül, mint a kölykökben.

Ennek a természetes feromonnak a szintetikus változatát használják a párologtatóban, amit ugyanúgy a konnektorba kell dugni, mint a hagyományos párologtatókat.

Az alkalmazott egyéb gyógyszerek nagyobb dózisban, hosszú ideig alkalmazva májkárosítóak lehetnek, ugyanakkor az állat rövid idõ alatt hozzászokhat a szerhez, aminek az lesz a következménye, hogy ugyanolyan hatás eléréséhez egyre nagyobb adagra lesz szükség. Természetesen a kis adagban, rövid ideig alkalmazott szerek megbízhatóan, mellékhatások nélkül adhatóak.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra