2024.04.25. - Márk

Állatkísérlet helyett õssejtteszt

Állatkísérlet helyett õssejtteszt
Állatok helyett embnrionális õssejtek segítségével akarják végezni a vegyi anyagok ártalmasságát megállapító teszteket német kutatók

A Die Welt címû német napilap tudósítása szerint egy kölni biotechnológiai vállalkozás a TÜV Rheinland minõségvizsgáló intézettel gyorsabban és olcsóbban tudja elvégezni a szükséges teszteket, s ezzel egyben a REACH címen ismert, mintegy 30 000 vegyszer ismételt tesztelését elõíró, tervezett uniós vegyipari rendeletnek is eleget tesz.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A cég 600 millió eurót, vagyis mintegy 160 milliárd forintot akar megtakarítani ezzel az eljárással. A "R.E.Tox" technológia három héten belül kimutatja, ha egy vegyi vagy gyógyszerészeti anyag károsítja a sejteket, vagy az embrionális fejlõdést. A szabványosított módszer hónapokkal rövidíti le a kísérleti szakaszt, s egyben feleslegessé teszi, hogy egyetlen anyag esetében is az állatok százain, ezrein kísérletezzenek. Az eljárás lehetségessé teszi annak tisztázását is, milyen hatása van egy-egy kötõanyagnak az egyes alapanyagokkal együtt.

Az eljáráshoz az egerek embrionális õssejtjeit használják, amelyek bizonyos laboratóriumi feltételek között szívizom sejtekké fejlõdnek. Azt, hogy milyen hatásuk van az egyes alapanyagoknak erre a fejlõdési folyamatra, az ún. kontroll - kultúrákkal való összehasonlítás mutatja meg - mondta Silke Schwengberg, aki az Axiogenesis - nél a sejtkultúra és toxikológia részleget vezeti.

Arra a kérdésre, hogy vajon emberi õssejtekkel még hatékonyabb lenne-e a munka, nincs válasz, mert a kísérletek etikailag annyira vitatottá, vitathatóvá lennének, hogy ezzel nem foglalkoznak a cégnél, s egyébként is valamennyi összehasonlító adat állatkísérletbõl származik, olvasható a német lap tudósításában.

Az elmúlt napokban az õssejtek egyszer már a hírek élére kerültek Németországban, amikor a berlini Robert-Koch-Intézet hozzájárult ahhoz, hogy egy bonni agykutató, Oliver Brüstle embrionális õssejteket importáljon. A WDR közszolgálati rádió és televízió honlapján emlékeztet rá: ehhez a Bundestag tette szabaddá az utat, amikor jóváhagyta az embrionális õssejtek korlátozott mennyiségû behozatalát, s ezzel egy több éve tartó vita végére tett pontot.

MTI
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra