2024.04.25. - Márk

Tavaszi tennivalók a kisállatainkkal

Tavaszi tennivalók a kisállatainkkal
A felelõs állattartással megelõzhetjük tartott kedvencek kapcsán fellépõ problémákat. Állatot magunkhoz mindig felelõsségteljesen vegyünk, hiszen az unottá váló állatok sok esetben kóborként az utcára kerülnek. Ezt egy környezetére tudatos állatbarát nem engedheti meg!

Tavasszal sokan kapnak kisállatot - kutyát, macskát, nyulat - amelyeket érdemes minél elõbb orvoshoz vinni. De hogy mi ellen véd az oltás, és mire kell még figyelni a házikedvenceknél, arról dr. Faludi Zsolt állatorvost kérdeztük.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

- Miért kell tavasszal beoltani a kutyákat, macskákat?

- A fiatal kisállatoknak tavasszal féreghajtás (macskáknál kétszer kéthetente, kutyánál kéthetente négyszer-ötször) miatt kell oltást kapniuk. Idõsebb kedvenceknél ugyanúgy féreghajtás valamint veszettség ellen.

- Ezek az oltások védenek a bolha és kullancs által terjesztett betegségek ellen is?

- Igen, az egyik ilyen betegség a Babesia, mely egy, a vörösvérsejtben élõsködõ parazitát jelent. Ez egy elég gyakori kór, tünetei a barnás vizelet, magas láz.

- Milyen beavatkozásra van még szükség az oltáson kívül?

- Ilyenkor kell ivartalanítani az állatokat. Erre azért van szükség, mert tavasszal mindig nõ a hontalan állatok száma, és ezt csak ezzel az eljárással lehet megelõzni. Kutyáknál fõleg azért kell tavasszal, mert ahogy melegszik az idõ, úgy kezdenek egyre inkább elmászkálni. Egyébként ha húsvétra nyuszit kapott a gyermek otthon, azt is érdemes ivartalanítani, de csak a hímeket (mert õket könnyebb mint a nõstényeket).

- Ha már a nyulaknál tartunk, õket is érdemes beoltatni?

- Igen, mert egy a szúnyog által terjesztett betegségtõl göbök nõhetnek a fülükön.

- Mennyire figyelnek oda a gazdik az ivartalanítás és az oltás fontosságára?

Szerencsére évrõl évre nõ a számuk azoknak, akik belátják ezeknek a beavatkozásoknak a jelentõségét és élnek is vele. Végezetül azonban fontos megemlítenem, hogy a meleg idõ eljövetelével sokan elfeledkeznek kutyáikat elegendõ vízhez juttatni, sõt, gyakran hagyják õket zárt autóban. Ezt semmiképp ne tegyék, ugyanis könnyen hõgutát kaphatnak! A lényeg az, hogy tavasszal és a nyár közeledtével nagyobb figyelmet kell szentelni kedvenceink vízigényére.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra