2024.03.29. - Auguszta

Állatira bezsonganak tavasszal a négylábúak

Állatira bezsonganak tavasszal a négylábúak
A lassacskán beköszöntõ tavasz kemény megpróbáltatások elé állítja a kutya- és macskatartókat és nem csupán azért, mert el kell viselniük kedvenceik szerelmi zsongását az összes ezzel járó "tünettel" együtt.

Ahogy beköszönt a jó idõ, elõkerülnek az élõsködõ rovarok is, amelyek megfelelõ védekezés nélkül komoly betegségeket okozhatnak a négylábúaknak. A házi kedvencek körüli tavaszi teendõkkel kapcsolatban Dr. Horváth Dávid állatorvos ad tanácsokat.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Kezdõdik a bolhainvázió

A jobb idõ beálltával megjelennek a kutyák és a macskák legjelentõsebb élõsködõi, a bolhák. Érdemes a gazdiknak felkészülniük a bolhainvázióra. Kezelhetik kedvencüket olyan spray-kkel, cseppekkel, amelyek távol tartják tõlük ezeket az apró, szárnyatlan, vérszívó rovarokat. A bolhák ugyan csak idõszakosan tartózkodnak a kutyákon és a macskákon, de komoly betegségeket okozhatnak. Ilyen például a bolhaekcéma, amely az állatok számára kíméletlen vakarózással, bõrgyulladással és szõrhullással jár. Aki gyakrabban kirándul kedvencével, készüljön fel a kiruccanásra olyan szerekkel is, amelyek megakadályozzák a kutyusra támadó kullancsok megtapadását.

Ez különösen vadászkutyák, illetve vízparti vagy erdei kirándulások alkalmával elengedhetetlen. A kullancsok számos betegség, így a kutyákra halálos babéziózis, és az embert is veszélyeztetõ Lyme-kór terjesztõi. A babéziózis véres vizeléssel, sárgasággal, magas lázzal és a kutya bágyadtságával jár, a Lyme-kór legjellemzõbb tünete pedig a kullancs szúrási helyén keletkezõ kör alakú bõrpír. Mindkét esetben azonnal orvoshoz kell vinni az állatot. A babéziózis és a Lyme-kór megelõzésére érdemes beoltatni a kutyát.

Koncertet adnak a szerelmes kanok

Maga a tüzelés, illetve az ivarzás elég hangos és látványos esemény, a tüzelõ szukakutyák közelében lévõ kanok képesek akár egész éjjel nyüszíteni és a kerítést kaparni, de a macskafiúk is éjszakákon át tartó hangversenyeket adnak. A kutyahölgyek általában 8-10 hónapos korukban válnak nagylánnyá, ezután a tüzelési idõszakban a nem kívánatos vemhesség elkerülése érdekében célszerû a gazdinak különösen odafigyelnie kedvencére.

Tanácsos nem a legzsúfoltabb parkokban és csúcsidõben sétáltatni a kutyust, de lehet olyan szagközömbösítõ spray-t is használni, amely néhány órára közömbösíti az ivarzó szuka szagát. A késõbbi tüzelések során már különbözõ hormonkészítmények közül is lehet választani, van például tüzelést elhalasztó injekció, amelyet két tüzelés között kell a kutyának megkapnia, így a következõ ciklus kimarad. Vannak olyan tabletták is, amelyek a fogamzást akadályozzák meg, ha tüzelés alatt adják be az állatnak. Ám, ha a gazdi fokozott ébersége ellenére is sikerült valamelyik udvarlójának becserkésznie a kutyahölgyet, még mindig elvihetik állatorvoshoz. Létezik ugyanis olyan injekció kutyáknál, amely a randevútól számított harmadik, majd ötödik napon beadva fogamzásgátlást okoz. Végleges megoldásként ivartalanítani is lehet mind a kan, mind a szuka kutyákat. A macskák évente többször ivarzanak, mint a kutyák, de a cicák számára is léteznek fogamzásgátló és ivarzást megelõzõ tabletták, injekciók, illetve itt is szóba jöhet az ivartalanítás. A nõstény macskák és a kandúrok ivartalanítása egyaránt körülbelül hathónapos koruk után lehetséges.

Kötelezõ a veszettség elleni oltás

Tavasszal fontos, hogy a szabadba kijáró kutyák és macskák oltva és féregtelenítve legyenek. Ezek elmulasztása esetén nagy a kockázata, hogy a gazdi szeme fénye megkapja valamelyik fertõzõ betegséget, amely súlyos esetben csak hosszadalmasan, sok szenvedés árán és költséges módon gyógyítható, de akár végzetes is lehet. A védõoltásokkal, ha nem is mindegyik, de a legelterjedtebb és legveszélyesebb betegségek ellen lehet védekezni. Az emberre is halálos veszettség ellen minden kutyát kötelezõ beoltatni. A kutyusok és a cicák leggyakoribb élõsködõi a fonál- és galandférgek, ezért javasolt a kedvenceket rendszeresen féregteleníteni.

A felnõtt állatoknál negyedévente, a kölyköknél 2, 4, 6, 8 és 12 hetes korukban, majd 4, 5 és 6 hónapos korukban érdemes ezt elvégezni. Ha több kutyája vagy cicája is van valakinek, akkor mindegyiküket egyszerre féregtelenítse és minden állatnál pontosan be kell tartani az elõírt, testsúly szerinti adagolást. Fontos a betegség megelõzésénél, hogy nem szabad nyersen húst, fõleg sertés, nyúl, juh, kecske belsõségeket adni az állatoknak. Egyes férgektõl az emberek is megbetegedhetnek, fõleg a gyerekek fertõzõdnek meg könnyen. Ennek elkerülése érdekében a lurkók mindig mossanak kezet, miután a kutyával vagy a cicával játszottak. Az állatok ürülékét a gazdinak össze kell takarítania és el kell távolítania, a kutyusokat pedig lehetõleg távol kell tartani azoktól a terektõl, parkoktól, ahol gyerekek játszanak.

(szilvás)
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra