2024.04.19. - Emma

Miért harapnak többször a kutyák tavasszal és õsszel?

Miért harapnak többször a kutyák tavasszal és õsszel?
Az utóbbi idõben sûrûbben hallani kutyák által okozott harapásos tragédiákról. A háziállatok tetteiért a gazdáknak kell büntetõjogilag is felelni. Azonban néhány óvintézkedéssel a tépéses - harapásos baleseteket meg lehetne elõzni!

Az Orpheus Állatvédõ Egyesület információs telefonját sûrûbben hívják mostanság kutyatámadások, vadul rohangáló kóbor állatok miatt. Ennek oka lehet, hogy tavasszal és õsszel a négylábú házi kedvencek legtöbbje számára ilyenkor van a párzási idõszak.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A hím kutyák (a kennelbe, udvarba, lakásokba bezárt egyedek is) észlelik azt az erõs szagot, ami a nõstény állatok párzási idõszakát jelzi. A szuka kutya párzását jelzõ szaga akár kilóméterekre is a levegõbe terjenghet, ezzel megõrítve a hím állatokat. Ilyenkor a kutyák minden áron szabadulni szeretnének bezártságukból, sokuk ilyenkor a párzás reményében szökik el otthonról. A kan kutyák egyénileg vagy falkákba verõdve kutatják a tüzelõ szukákat, közben egymásra és a közelben lévõ emberekre is agresszívan reagálhatnak. Ezekben a szituációkban történik a legtöbb kutyaharapás.

A kutyatámadásokat érdemes elkerülni, ezért idegen vagy kóbor kutyákat semmiképpen se próbálja meg senki botokkal hadonászva vagy kõhajigálásokkal elijeszteni. A zavart kutya sok esetben a párzási lázban égve visszatámadhat.

A kutyatartók udvaraikban, lakásaikban tartsák kedvenceiket olyan helyen, ahonnan azok nehezebben tudnak elszökni. Szuka kutyát érdemes állatorvosi rendelõkben kapható szerekkel tüzeléskor a szagok tompítása érdekében lekezelni, vagy ha nem tervezünk kutyánkkal szaporítást végezni, akkor egyszerû-és gyors módszerekkel az állatot ivartalaníttatni is lehet. Ezzel az állattartó mentesül a késõbbi bajoktól.

Ha kutyafalka közelében kerékpározunk vagy gyalogmenet közben kutyafalka közeledik, érdemes minden irracionális viselkedést (sikoltozást, hadonászást, kapkodást) mellõzni, hiszen a falkában erõs állat a hírtelen mozdulatokra jobban támad. Ha nagy a baj, és a kutya ránkrontott, érdemes földre fekve összekuporogva, fejünket, lágy részeinket védve addig mozdulatlanul maradni, míg a támadó ebek szét nem szélednek.

Tüzelési idõszakban - vagy máskor - ha a kutya tartójától elszökik, vagy az állatot elhagyja – kiteszi, már az is kimeríti a 2004. évi X. törvényben leírt állatkínzási bûncselekményt, melyért akár három év börtön is kapható. Ha a szabadjára engedett állat még sérülést is okoz, a bûncselekmény halmozottan nagyobb büntetéssel is járhat. Jobb megelõzni a tragédiákat, ehhez felelõs állattartás szükséges!

Orpheus Országos Állatvédõ és Természetbarát Közhasznú Egyesület
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra