2024.03.29. - Auguszta

Elpusztult az állatkert egyik legidõsebb lakója

Matuzsálemi kort ért meg Johnny, a Fõvárosi Állat- és Növénykertben tegnapelõtt elpusztult fehérfejû rétisas. A ritka ragadozó madár 37 évet és három hónapot élt, amely, ha nem is világrekord, kiemelkedõnek számít ennél az állatfajnál!
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Johnny 1970 április közepén kelt ki a tojásból a brit kolumbiai Charlotte királyné-szigeteken. A Vancouveri Állatkert közvetítésével még azon az õszön Budapestre került, ahol innentõl kezdve élete végéig élt. A magyar fõvárosban töltött csaknem 37 év során többször költözött új röpdébe, legutoljára a Parasztudvarral szemközt láthatta a közönség. Az elmúlt években Johnny volt az Állatkert legidõsebb madara, és világviszonylatban is az egyik legidõsebb fehérfejû rétisasnak számított.

A világ állatkertjeiben jelenleg 350 fehérfejû rétisas él. Közülük csupán egyetlen akad, amelyik biztosan idõsebb: a Moszkvai Állatkertben élõ hím madár a nyilvántartás szerint 1968. január elsején kelt. A Winnipeg város állatkertjében élõ két madár nagyjából egyidõs lehet Johnnyval. Kelési dátumuk pontosan nem ismert, egyikükét 1969-re, a másikét 1970-re teszik közelítõ becslés alapján. Rajtuk kívül a québec-i Saint-Félicien városában mûködõ állatkert fehérfejû rétisasának a kora mérhetõ össze Johnnyéval: 1970 májusában bújt ki a tojásból.

A szabad természetben élõ fehérfejû rétisasok közül sok a tízéves kort sem éri meg, a húsz évesnél idõsebb madarak pedig rendkívüli ritkaságnak számítanak. A rekord – a különbözõ szakirodalmi források szerint 22 és 28 év között lehet. Az állatkertekben, ahol az állatok többségéhez hasonlóan a fehérfejû rétisasok is tovább élnek, idõként elõfordulnak harminc évnél is idõsebb állatok, a harmincöt évesnél idõsebb állatok azonban még állatkerti körülmények között is kivételesen idõs korúnak mondhatóak.

A fehérfejû rétisas egyébként az Amerikai Egyesült Államok címermadara. Eredetileg szinte egész Észak-Amerikában élt, Alaszkától egészen a Kaliforniai-öbölig. Manapság délen már ritkaságnak számít, az északabbra esõ populációkat azonban sikerült megmenteni a kipusztulástól. A legnagyobb problémát a DDT-típusú növényvédõ szerek használata jelentette. A méreg ugyanis a tápláléklánc csúcsán álló madarak szervezetében halmozódott fel, pusztulást, vagy szaporodási zavarokat okozva. Amikor 1972-ben betiltották a DDT használatát az Egyesült Államokban, a fajból már csak 900 pár élt az ország területén.

Az Állatkert legidõsebb lakói

Az Állatkert legidõsebb lakója Samu, a csukaorrú aligátor, aki neve ellenére nõstény. Samu 59 éves, és 1952 óta él a városligeti intézményben. Ugyancsak matuzsálemi korúnak számít Mamika, az 1974-bn született onager, azaz perzsa félszamár: jelenleg õ a faj legidõsebb képviselõje az egész világon. Az Állatkert egykori lakói közül az élettartam tekintetében kiemelkedik Sanyi, a 19 évesen elpusztult Bennett-kenguru (a szakirodalom szerint õ volt a faj legidõsebb ismert képviselõje). Említést érdemel még Kincsem, a termékeny vízilóanya is: 45 éves élettartama mindenképpen tiszteletre méltó a vízilovak körében.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra