2024.04.19. - Emma

Gyümölcsökkel táplálkozott és a fán élte mindennapjait a 47 millió éves emlõs

Egy õskori emlõs teljes egészében megmaradt kövületét találták meg a frankfurti Senckenberg Intézet kutatói a Darmstadt melletti Grube Messelben. A kövületen jól felismerhetõ az állat bundája és lompos farka, és az ugyancsak látható ízületekbõl és karmaiból arra lehet következtetni, hogy a fákon lakott. Gyomortartalmából és egyéb leletekbõl arra lehet következtetni, hogy gyümölcsökkel táplálkozott.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A szerzet tudományos neve Kopidodon macrognathus, és úgy 47 millió évvel ezelõtt élt. Bemutatását ahhoz idõzítették, hogy a Grube Messel, vagyis Messel mélyedés éppen 10 évvel ezelõtt került fel az UNESCO Világörökség-listájára.

A mélyedés a paleontológia számára olyan, mint Pompei a régészeknek, ugyanis a világon sehol máshol nem találnak annyi õskori kövületet, mint éppen ezen a 0,7 négyzetkilométeres területen. Itt az õskorban virágzó élõhely, trópusi õserdõben rejtõzõ tó volt. Akkor, a kontinensek eltolódása elõtt ez a terület még Szicília mai magasságában, vagyis az egyenlítõhöz a mainál jóval közelebb helyezkedett el. A klíma változásával kõvé vált, ami a tó fenekére, az olajpalába süllyedt. 1875-ben találták itt az elsõ kövületet, s a 20. század eleje óta rendszeres paleontológiai kutatásokat folytattak, kivéve az 1924-1945 közötti idõszakot, amikor a hírhedt IG Farben külszíni fejtése folyt itt. A terület 1991-ben megvásárolta Hessen tartomány.

A Grube Messelben talált egyik leghíresebb fosszília egy õskori ló, a mai lovak egyik õse.

MTI
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra