2024.03.29. - Auguszta

Milyen a jó akváriumi világítás?

Az akvárium helyes és megfelelõ megvilágításával megfelelõ hidrokémiai üzemmód jön létre az akváriumban, és optimális feltételek alakulnak ki a növények és a díszhalak számára.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A közvetlen napfény okozta intenzív megvilágítás esetén a fotoszintézis folyamata felgyorsul, különösen a sûrû növényzettel rendelkezõ akváriumok esetén, ami erõsen növeli a víz pH értékét és okozhatja a díszhalak pusztulását. A reggeli órák elõtt viszont oxigénhiány áll be a vízben nagy mennyiségû szén-dioxid felhalmozódását okozva, amely vezethet halak fulladásos vagy mérgezéses pusztulásához. Intenzív napfény megvilágítás esetén felborul a hõmérséklet egyensúly, ami különösen jellemzõ a nyári napokon, amikor a víz hõmérséklete az akváriumban a nap folyamán 30 °C-ra vagy többre is emelkedhet, este viszont 18-20 °C-ra süllyed.

Ha túl sok a fény

Magas hõmérséklet, és intenzív megvilágítás esetén az akváriumban aktívan szaporodnak a mikroszkopikus kékeszöld algák (Cyanophyceae), melyek aktívan részt vesznek a fotoszintézis folyamatában és negatív hatást gyakorolnak a víz hidrokémiai összetételére. A kékeszöld algák, úgy lágy, mint kemény vízben is fejlõdnek, növelve a hidrogén ionok koncentrációját. Az algák beborítják az akvárium növényzetét, aljzatát és falát, kékeszöld vagy barnászöld ragacsos, könnyen eltávolítható hártyát képezve. A víz zöld színûvé válik, a növények és az akvárium lakói rosszul láthatóak az üvegen keresztül. Ez a jelenség megfigyelhetõ a víz természetes környezetében is. Van erre egy mondás: "virágzik a tó". Ez azt jelenti, hogy a forró nyári napokon a tóban számos kékeszöld alga képzõdött, ami által a víz zöldé vált. Ha ebbõl a tóból egy pohár vizet kiveszünk, nagyon jól láthatók lesznek az a bizonyos lebegõ kékeszöld részecskék. A halastavakban, ahol a halak szabadon vándorolhatnak és kiválaszthatják a legjobb hidrokémiai rendszerrel rendelkezõ területeket, a hajnali órákban a virágzás alatt megfigyelhetõ a halálozási arány megnövekedése és néha a halak fulladásos és szén-dioxid-mérgezéses pusztulása.

A kékeszöld algák elleni küzdelem érdekében két módszert alkalmaznak: biológiait és kémiait.

A biológiai módszer alkalmazásakor az akváriumot egy idõre besötétítik és copepodas (vízi bolha) helyeznek el benne, amelyek megeszik a kékes-zöld algákat. A kémiai módszer abból áll, hogy az akvárium vízébe antibiotikumot penicillin-koncentrátumot 10 000 NE (egységet) 1 liter vízhez fecskendeznek. Minden második napon ismét antibiotikumot 2500 U / 1 liter vízhez adaggal fecskendeznek. Nyolc napon belül, minden kékes-zöld alga elpusztul, azután eltávolítjuk õket az akváriumból gumitömlõ, vagy egy üvegcsõ segítségével. A magasabb vízi növényekre és a díszhalakra a penicillin nincs toxikus hatással. Ugyancsak alkalmazni szokták a 3%- ING bórsavat egy adagja 1 ml / 1 liter vízhez. A díszhalak és a növények maradhatnak az akváriumban.

Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra