2024.04.20. - Tivadar

Korábban domesztikálták a haszonállatokat

Korábban domesztikálták a haszonállatokat
Haszonállatok háziasítása

Tizenegyezer évvel ezelõtt (vagyis sokkal korábban, mint eddig hitték) háziasították a haszonállatokat: elõször a kecskét és a juhot, majd nem sokkal ezután a sertés és a szarvasmarha domesztikálása következett - állítja egy amerikai kutató.

A Smithsoniaan Intézet régésze, Melinda Zeder az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban (Proceedings of the National Academy of Sciences) számolt be kutatási eredményeirõl.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A domesztikálás korábbi idõpontja azt jelenti, hogy a háziállatok megjelenése idõben gyakorlatilag egybeesik a földmûvelés elterjedésével - olvasható a The New York Times honlapján.

A régész tanulmányában foglalkozik az úgynevezett neolit forradalommal is, azzal a folyamattal, amelynek révén az új kõkorszakban a népesség a vándorló, vadászó-gyûjtögetõ életmódról áttért a letelepült, földmûvelõ életformára. Ezt az egyik legfontosabb változásnak tekintik az emberiség szempontjából, hiszen a történelem elõtti emberek így már képesek voltak készleteket felhalmozni, a felesleget pedig elcserélték egymással. Amint a kereskedelem és a megbízható élelemellátás kiépült, a népesség növekedésnek indult.

Némely kutató szerint a technológiák úgynevezett kulturális diffúzió útján terjedtek, más tudósok úgy vélik, hogy az Európába áttelepülõ elsõ földmûvesek hozták magukkal az új ismereteket, kiszorítva a vadászó-gyûjtögetõ helybélieket.

Melinda Zeder szerint mindkét folyamat egyidejûleg játszódott le. A modellterület Ciprus volt, ahol mind a négyfajta haszonállat egyszerre jelent meg 10.500 évvel ezelõtt, kiszorítva a sziget faunájának olyan képviselõit, mint a törpeelefánt, vagy a törpevíziló. (Szigeti környezetben gyakran redukálódik a nagytestû állatok mérete).

Mivel Ciprus 60 kilométernyire van a török partoktól, a mezõgazdasági növények vízi úton érkeztek, a betelepülõ földmûvelõk hozták magukkal csónakjaikon. Franciaországban és Spanyolországban a vadászó-gyûjtögetõ életmódot folytató bennszülöttek kulturális diffúzió útján vették át az új földmûvelési módszereket. Maguk a földmûvelõk a mai Törökország területét, valamint a Balkán térségét népesítették be, de kapcsolatban álltak a bennszülöttekkel is.

Melinda Zeder kutatásai szerint több hullámban érkeztek a betelepülõk, akik földmûvelési módszereiket végül az egész Földközi-tengeri térségben meghonosították. Nem lehet tudni, hogy mi váltotta ki a gyarmatosítás folyamatát, ahogy az sem ismert, hogy milyen kapcsolatban álltak egymással a jövevények és az õslakosság. A Smithsoniaan Intézet régésze megjegyezte: DNS-vizsgálatok segítségével lehetne bizonyságot szerezni arról, hogy helytálló-e az elmélete, amely szerint a földmûvelés elterjedésében egyaránt közrejátszott a farmerek betelepülése és a kulturális diffúzió.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra