2024.04.25. - Márk

A méhrajzásról

A méhrajzásról
A kerttel rendelkezõ tulajdonosokat többnyire megrémiszti, ha a fák ágain nagy tömött fürtben látják lógni a méheket. Egy ilyen fürt több száz, akár ezer méhet is rejthet magában, és nagyon veszélyes is lehet. Miért rajzanak ki a méhek, és mit tegyünk, ha ilyet tapasztalunk?

A méh ma már háziállatnak számít, mégha nem is lehet megsimogatni. Számos termesztett növényfaj fennmaradását segítik a virágok beporzásával,az általuk megtermelt méz pedig értékes élelmiszer és mezõgazdasági exportcikk.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ezért sokan megélhetési forrásként is tartják õket, a számukra kialakított kaptárokban. A nyári idõszakban a méhészek nagy furgonokban vándorolnak a méhkaptárakkal, hogy minél több területrõl tudjanak a rovarok virágport gyûjteni.

Hogy a méhek viselkedését megértsük, ismernünk kell a méhcsalád felépítését, amely a következõ: a királynõ, (belõle általában csak egy van, köréje szervezõdik az egész család), a herék (feladatuk a királynõ megtermékenyítése, - ha haszontalanokká vagy feleslegessé válnak, akkor a dolgozók megölik õket) és a dolgozók (belõlük van a legtöbb, feladatuk a kaptárban a lépek építése, tisztítása, karbantartása, a virágpor begyûjtése, a királynõ és a lárvák gondozása és etetése, valamint a kaptár védelme).

A méhcsaládon belül a legnagyobb gond akkor tapasztalható, ha a lárvák között akad olyan, amelybõl nem dolgozó, hanem királynõ válik. Ilyenkor az új királynõ - kirepülve a kaptárból - feromonja (illatos hormonja) segítségével magához vonzza a dolgozó méhek zömét, azaz új családot alapít. Az új királynõ általában valamelyik magasabb fa ágára száll, a dolgozók pedig védelmére kelve, köréje csoportosulnak. Egy ilyen méhraj súlya több kiló is lehet! A gondos méhészek a kirajzást úgy elõzik meg, hogy ebben az idõszakban többet ellenõrzik a kaptárakat, és amennyiben új királynõt találnak, azt új, üres kaptárban helyezik el. Ez az õ érdekük is, hiszen így nem illan tova az új család, illetve nekik sem kell magasabb fákra felmászni visszaszerzéséért.

Ha ilyet méhrajt találunk, semmi esetre sem ajánlatos megközelíteni! Ha békén hagyjuk õket, akkor nem bántanak. Hessegetni, hadonászni sem szabad, így ösztökélve õket arra, hogy továbbálljanak, mert ezt támadásnak veszik, és könnyen megcsíphetnek bennünket. Ha a csípés a fejet, illetve a torkot éri, kifejezetten veszélyes is lehet, hiszen a légcsõ a méhcsípés következtében kialakuló duzzanattól összenyomódik, a légzés lehetetlenné válik, és hamar bekövetkezhet a fulladás. A méhek közelébe ittas állapotban nem célszerû menni, mert a kilégzett alkoholpára a méheket irritálja, és támadásra ösztönzi. Ezért nem szabad izzadtan sem közelíteni hozzájuk, s támadhatnak bizonyos dezodorokat érzékelve is.

Jó megoldás, ha keresünk egy méhészt, aki a felszerelésével befogja és elszállítja a szökevény méhcsaládot, vagy egyszerûen csak nem zavarjuk meg õket, és az adott helyet jó messzire elkerüljük. Fizikai vagy vegyszeres megsemmisítésükre ne is gondoljunk, mert a méhek haszna sokoldalú - mézet termelnek, s a virágok megporzását is elvégzik -, gondot pedig aligha okoznak, ha megtartjuk azokat a szabályokat, amelyekre felhívtuk a figyelmet.

Dr. Sütõ András
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra