2024.03.29. - Auguszta

Trikót a kutyára: muris, és praktikus

Trikót a kutyára: muris, és praktikus
A bundátját is nyírni, ha lehet!

- A korai kánikulának örülnek a nyaralók, de gondokat is hoz az életükbe. Sõt, a hozzájuk tartozó állatokéba is, - nekik is szükségük van a napfényre és a melegre, de csak bizonyos mértékig. A túlzott ultraibolya sugárzás és a hõség ellen õket is védeni kell, érdemes tehát megfogadni az állatorvos - ezúttal a kutyatartóknak szóló - tanácsait, amelyeket az MTI ad közre...
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A túl nagy forróságban a kutyák - fõként a hosszú szõrûek - nagyon szenvednek, ezért ilyenkor az árnyékba húzódnak hûsölni. A fák, vagy bokrok alatt a nedves földbe hatalmas lyukakat ásnak, majd belefekszenek.

Soha ne felejtsük el, hogy állataink nem képesek úgy izzadni, és ezáltal a felesleges hõtõl megszabadulni, mint mi. Testfelületükön ugyanis jóval kevesebb a verejtékmirigy, mint nálunk, és ezek is inkább a talppárnákon találhatók. A hõleadás egyedüli megoldása a lihegés, amely révén azonban nemcsak hõt, de nagyon sok folyadékot is veszítenek, ezért a víz folyamatos pótlására nagy gondot kell fordítani. Azt se felejtsük el, hogy az ivóvizet a nagy melegekben gyakrabban cseréljük, mert a felmelegedett vizet kedvenceink nem, vagy nem szívesen isszák meg. Segíthetünk rajtuk úgy is, hogy - amely fajtáknál csak lehetséges, mint például az uszkár, a schnauzer, illetve ha nem visszük kiállításra, akkor a bobtail, és a máltai is - nyírassuk rövidre a nagy bundát kozmetikussal. Könnyebben lehet kezelni a rövidebb szõrt, s a hõguta kialakulásának is kisebb az esélye.

A megrövidített szõrû állatok viselkedése is megváltozik: sokkal jobb kedvûek lesznek, szinte megfiatalodnak! Egy veszélyt azonban rejthet a rövid szõr (különösen a fehér bundájú, és rózsaszín bõrû fajtáknál): a tûzõ napon könnyen leégnek. Ezt elkerülendõ vagy ne engedjük kedvencünket a napra, vagy öltöztessük egy régi, és már nem használatos pólóba. Kissé mulatságos lesz, de ez esetben a praktikum fontosabb az esztétikumnál.
Ha autóval magunkkal utaztatjuk állatainkat, mindig vigyünk egy kis üvegben számukra vizet. Idõnként álljunk meg pihenni egy rövid sétára az autópálya parkolójában és engedjük le az ablakot. Ha tehetjük, inkább kora reggel induljunk, amikor nincs olyan nagy hõség. Ha autónk légkondicionálóval van felszerelve, használjuk ki a lehetõséget, de óvatosan: a légkondi túlzott mûködtetése mind nálunk, mind állatainknál kötõhártya-gyulladás veszélyével járhat.

Ha bevásárolni megyünk – még ha csak 5 percre" is – soha ne hagyjuk õket egyedül az autóban! Kiváltképp ne felhúzott ablakokkal, mert a levegõ hõmérséklete pillanatok alatt a kritikus hõmérséklet (45-50 fok) fölé emelkedik, és kialakul a baj. Ilyenkor kedvencünk elfekszik, erõteljesen liheg, hívásra nem, vagy csak alig reagál, késõbb tudatvesztés is kialakulhat. Elsõsegélyként hideg vizes borogatás kerüljön a végtagokra, a szájat és környékét nedves ruhával töröljük meg, az állatot haladéktalanul vigyük hûvös helyre, és mielõbb juttassuk állatorvoshoz. Öntudatlan állapotban tilos vizet, vagy bármilyen folyadékot itatni a kutyával a félrenyelés veszélye miatt!

Ha állatunk mûtéti beavatkozáson esik át, és a mûtét után hazavihetjük, azt lehetõleg még a hûvösben tegyük. Amennyiben erre nincs lehetõség, akkor a kis beteggel mielõbb siessünk haza, mert hõszabályozása még gyorsabban és könnyebben felborulhat, mint egészséges társaié.

A hûsölés másik módja az úsztatás. Annak ellenére, hogy minden kutya ösztönösen tud úszni, tehát erre nem kell õket megtanítani, mégsem mindegyik szereti a vizet. A nagy, hosszú szõrû állatokat (puli) a vizes bunda súlya könnyen lehúzza a víz alá, ezért õket vagy ne úsztassuk, vagy a szõrt szintén vágjuk, vágassuk rövidre a nyaralás elõtt. Ha strandon, tóparton, vagy szabad víz mellett nyaralunk, csak akkor engedjük a vízbe kutyáinkat, ha azt tábla nem tiltja, ha nem zavarjuk ezzel mások nyugalmát, illetve ha annak vize kellõképpen tiszta. Sokszor elõfordul ilyen fürdõzések után, hogy kutyánk füle begyullad a fertõzött, szennyezett víztõl. Ne halogassuk a dolgot, mielõbb vizsgáltassuk meg õt állatorvossal, aki megefelõ kezeléssel kigyógyítja a fertõzésbõl.

Dr. Sütõ András
168 óra

Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra