2024.04.25. - Márk

Hamarosan tilos lehet az EU-ban a tojótyúkok ketreces tartása!?

Hamarosan tilos lehet az EU-ban a tojótyúkok ketreces tartása!?
2008. Január / Brüsszel - Az Európai Bizottság hajthatatlan maradt és nem engedett a tojástermelõ lobbi mesterkedéseinek, amivel azt akarták elérni, hogy a ketreces tartás tilalmának 2011-re tervezett bevezetését további nyolc évvel halasszák el. A Bizottság nyílt levelében határozottan megerõsíti a tojótyúkok ketreces tartásának 2011. december 31-ével életbe lépõ tilalmát, és állásfoglalásban a hagyományos ketrecek bizonyítottan állat-egészségkárosító hatásaival érvel.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

“Erre az egyértelmû döntésre azért volt szükség, mert a 2012-re tervezett ketreces tartási tilalmat a termelõk részérõl igen sok támadás érte, így az állatbarát döntést az a veszély fenyegette, hogy bevezetését gazdaságossági indokokra hivatkozva 2020-ig elnapolják. A döntés nem csupán azt a tényt emeli ki, hogy a ketreces tartás nem felel meg az állatok természetes igényeinek, hanem azt is, hogy ez a tojók egészségét is jelentõsen befolyásolja”. - nyilatkozta Dr. Marlene Wartenberg, a Négy Mancs Európai Uniós lobby irodájának igazgatója.

Az Európai Parlament 1999/74/EG irányelvében megfogalmazott, a tojótyúkok tartására vonatkozó minimális követelmények alapján a hagyományos ketrecek 2012. január 1-tõl betiltásra kerülnek. A termelõk gazdaságosságra, valamint az átállás költségeire vonatkozó érvelése nem hozott eredményt, hiszen az ipar részérõl elvégeztetett számítások alapján a bõvített ketrecre való átállás tojásonként kevesebb, mint 1 Cent (2,5 Forint) többletköltséggel jár.

„Az Európai Bizottság döntésével joggal számít arra, hogy az állatbarát tartási forma az uniós termelõk körében komoly érv lesz a vásárlók felé, hiszen az állattartás magas szintje már napjainkban is igen nagy versenyelõnynek számít, amint ezt a tényt a tojásjelölési gyakorlat, valamint a mélyalmos és szabadtartású tojások keresettsége is bizonyíja”.- folytatja Wartenberg. Az „Eurobarometer”, vagyis az uniós véleményfigyelõ rendszer legújabb adatai alapján megállapítható, hogy a megkérdezettek nagy többsége nagyobb árat is hajlandó fizetni egy állatbarát tartásból származó tojásért.

Bár az az Európai Parlament 1999/74/EG számú irányelvében megfogalmazott minimális tartási követelmények – nagyobb alapterületû ketrec, alom, fészeklehetõség, ülõfa – komoly elõrelépést jelent az állatok érdekében, de még mindig nem teszi lehetõvé a tojók természetes ösztöneinek és mozgásigényének (pl. a szárny kinyújtása és verdesés) kiélését.

Ezért az állatvédõk etikai, egészségügyi valamint gazdasági okokból továbbra is a tyúkok szabad tartását támogatják. A gazdasági okot az indokolja, hogy a –hazánkban is egyre inkább növekvõ – tudatos vásárlók köre sok szempontból egyre inkább a szabad tartásból származó tojásokat részesíti elõnyben. Már nem csupán a késztermék, a „végeredmény” számít, hanem a termelési, elõállítási körülmények is segítenek eldönteni azt, hogy egy termék bekerül-e a vásárló kosarába vagy sem.


Sose láttak napfényt, gyorsan vághatóra hízlalják õket,
aztán mennek a hamburgerbe és a dobozkajákba...
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra