2024.04.18. - Andrea, Ilma

Milliószám pusztulnak a cápák

Milliószám pusztulnak a cápák
Legalább 7,8 millió cápát ölnek meg évente Dél-Afrika partjainál véletlenül, más állatok számára kikészített horgokkal - állítja egy kutatás. A véletlenül kifogott állatok között mintegy 34 ezer tengeri madár és 4200 tengeri teknõs van évente Dél-Afrika nyugati partjainál, Namíbiánál és Angolánál. A WWF dél-afrikai kirendeltsége és a Birdlife Dél-Afrika múlt héten közölte a lehangoló jelentést. Az állatokat a halászhajókon használt, több kilométer hosszú zsinegekre erõsített csalis horgok vonzzák, melyeket egyébiránt tonhalaknak és tõkehalaknak szánnak.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az albatroszok és a tengeri teknõsfajok nagy része, valamint jó néhány cápafaj a kihalás szélén áll az Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) listája szerint, és ennek egyik fõ oka a halászat - áll a WWF közleményében.

A szakértõk szerint a véletlen fogások világszerte hozzájárulnak egyes cápa- , emlõs-, tengeri madár-, teknõs- és számos egyéb faj populációs hanyatlásához. "A világszerte kifogott halak harmada véletlen fogás" -mondja Beth Babcock tengerbiológus. "Így hatalmas mennyiségû halat ölnek meg és dobnak el anélkül, hogy bárkinek is táplálékul szolgálnának".

A különbözõ halászati technikák a különbözõ fajok véletlen halálához vezethetnek a WWF szerint. A hálók gyakran delfineket és bálnákat ölnek meg. A hosszú horgászzsinegek cápákat, madarakat és teknõsöket. A fenékhálók tengeri csillagokat és egyéb, a tengerfenéken élõ organizmusokat. A garnélahalászoknak van a legnagyobb véletlenszerû fogásuk - állítja a Greenpeace. A fogások több mint 80 százaléka más fajokból áll, nem garnélából.

Egyes becslések szerint, évente több mint 100 millió cápa és rája kerül véletlenül a hálókba, majd a szemétre. Mike Heithaus tengerbiológus professzor szerint, az utóbbi néhány évben egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy a halászat drámaian csökkentette a csúcsragadozók populációinak egyedszámát a világ számos részén, a cápák pedig különösen szenvedõ alanyai ennek. A kutató szerint a csúcsragadozók ilyetén mennyiségének és sokféleségének eltávolításával megváltoztatjuk a tengeri közösségek dinamikáját, írja a hirado.hu.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra