2024.04.25. - Márk

Kutyabajra is pszichológust 2

Kutyabajra is pszichológust 2
A kutyáknak is lelkük van, s e lelket olykor kezelni kell az arra hivatott pszichiáternek. Ám a hiba legtöbbször a gazdi készülékében van: a helytelen nevelésben.

Ám az is lehet, hogy az eb nem csupán kutyatársaival akarnok: szokatlanul agresszív, mindent megtámad, ami mozog. Ilyenkor a kutyapszichológus megvizsgálja, örökölték-e a szülõktõl e tulajdonságot, netán szervi megbetegedés, környezeti ártalom, családi konfliktus, új kutya áll a háttérben.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ami az utóbbi eshetõséget illeti: nagy vadászírónk, Kittenberger Kálmán úgy látja, a féltékenység talán a kutyák egyetlen valódi jellemhibája.

Normál esetben semmi különös nincs abban, ha négylábú barátunk ugat - ez a dolga. Ám ha ok nélkül csahol egyfolytában, annak bizony oka van: túlságosan "pörög", elhanyagolt, hiányzik neki egy szeretett ember, fél vagy szeretehiánya van. Megoldás lehet, ha több idõt tölt vele, jobban figyel rá, ha elviszi kutyaiskolába. Utóbbi egy kutyának sem árt, ráadásul kitûnõ családi program.

Nem gyerekjáték

A kutyapszichológus kiszûri, szervi betegségrõl, rendellenes viselkedésrõl vagy természetes "kutyamagatartásról" van szó, ami csupán a gazda számára kellemetlen. A különbözõ neurológiai gondok helyes neveléssel, egy kis képzéssel, iskolával, gyógyszeres kezeléssel megoldhatók - legrosszabb esetben viszont el kell altatni a zavart viselkedésû kutyát.

Bezárt négylábú

Amilyen a gazda, olyan a kutya - örök igazság. Takács doktornõhöz egyszer igen nagy mozgásigényû foxterriert vittek, a panasz az volt, egész nap száguldozik a lakásban. - Nem tudtam nem észrevenni, hogy a család tagjai is folyton mozgásban vannak, egy percre nem állnak meg.

Gyakori probléma az is, hogy a gazdi állítása szerint "a kutya a lakásban nyüszít, vonyít, de mindenképpen pocsékul érzi magát." Ezen nincs mit csodálozni, ha egy nagy mozgásigényû ebet (mondjuk vadászkutyát, magyar vizslát) panellakásban tart valaki. Különben is: a kutyát, ha egy mód van rá, ne tartsuk lakásban - pár fajta kivételével. Ha mégis, lehetõleg minél kevesebbet hagyjuk egyedül a négy fal között. S ha így teszünk, kapcsoljuk be a tévét.

Menthetetlen

Mikor áll meg a kutyapszichológus tudománya? Szüleim ónémetjuhásza hazaérkezésünkkor tíz percig elmeháborodott módjára viselkedik boldogságában, majd megnyugszik. Ezzel a szakember nemigen tud mit kezdeni, temperamentumos kutyáknál elõfordul. Takács doktornõ egy "páciense" (szintén németjuhász) a családban született gyermekre terelõdött figyelmet (addig ugye, csupán ebünkre sütött a nap) azzal a furcsa szertartással vezette le, hogy szüntelen a saját farkát kergette. - Bevallom, ez egy olyan eset volt, ahol nem tudtam segíteni. Németjuhászunk manapság is perpetuum mobilét játszik; a gyerek jól van, növekedik.

Ép test

Persze a kutyának nem csak lelke van. Hogy kedvenced egészséges legyen, a következõket tanácsoljuk:
- Negyedévente tanácsos féregteleníteni nemcsak a kölyökkutyákat, hanem a felnõtt ebeket is.
- Ne adj nyersen neki húst, különösen sertés, nyúl, juh és kecske belsõséget (pl. máj, lép).
- Kezeld rendszeresen bolhák ellen. Bolhanyakörvvel meg is elõzheted az élõsködõk megtelepedését.
- Vidd rendszeresen (félévente egyszer) állatorvosi ellenõrzésre akkor is, ha semmi rendellenességet nem talál kutyád egészségi állapotában.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra