2024.03.29. - Auguszta

Ugyanaz a vírusvariáns egy hattyúban és egy macskában

Ugyanaz a vírusvariáns egy hattyúban és egy macskában
Egyazon madárinfluenza vírusvariáns, a Távol-Keleten pusztító H5N1/Ázsia fertõzte meg a németországi Rügen szigetén három héttel ezelõtt talált hattyúkat és a múlt hét végén ugyanott fellelt macskát - közölte a német szövetségi állategészségügyi intézet.

A megfertõzõdött macska feltehetõen döglött hattyúból evett, gazdáját továbbra is megfigyelés alatt tartják, de elváltozást nem tapasztaltak nála. Németországban elrendelték a macskák bezárását és a kutyák pórázon tartását az elpusztult vadmadarak fellelési helye köré vont három kilométer sugarú körben.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Németországban továbbra is öt tartományt érint a madárinfluenza - Mecklenburg-Elõ-Pomerániát, Brandenburgot, Baden-Württemberget, Schleswig-Holsteint és Bajorországot. Csütörtökig 136 elpusztult vadmadárnál mutatták ki a madárinfluenza pusztító vírusaltípusát. A listát változatlanul Mecklenburg-Elõ-Pomeránia vezeti 123 döglött állattal. Az elmúlt napokban a másik négy tartományban is enyhén emelkedett a begyûjtött, fertõzött vadmadarak száma. Schleswig-Holsteinben Fehmarn szigetén egy kimúlt hattyúnál fedezték fel a madárinfluenza-vírust. A fedett helyen tartott baromfiállomány körében változatlanul nem észlelnek fertõzést, a szabadtéri tartást április végéig megtiltották.
Még soha sem fertõzõdött meg macska

Az Európai Unió arra kérte az érintett országokat, hogy hozzanak intézkedéseket a húsevõ háziállatok és a vadmadarak találkozásának megakadályozására azokban a körzetekben, ahol a madárinfluenza H5N1-es agresszív vírusa felbukkant. A 25-ök szakértõi Brüsszelben több ajánlott óvintézkedést is megfogalmaztak, például azt, hogy "a macskákat be kellene zárni, a kutyákat pedig pórázra kellene kötni, vagy más módon korlátozni a mozgásukat, és a gazdáik felügyelete alatt kellene tartani".

Itthon 5 védõkörzet mûködik

A megyei állategészségügyi hatóság csütörtöki tájékoztatása szerint a helyi állattartók ismerik és betartják a szabályokat. Ezzel a 12 madárral - 11 hattyúról és egy szárcsáról van szó - 25-re emelkedett azon szárnyasok száma, amelyek a madárinfluenza miatt hullottak el Magyarországon (21 hattyú, 1 tõkésréce, 1 kormorán, 1 dankasirály, 1 szárcsa).

A 25-bõl 7 madár esetében már az Európai Unió weybridgei referencialaboratóriuma hivatalosan is megerõsítette, hogy a H5N1-es vírus felelõs az elhullásukért - valamennyi esetben hattyúkról van szó. A többi szárnyasból származó mintát pedig a magyar hatóságok részben már elküldték, részben holnap küldik el Nagy-Britanniába.

Biztonsági óvintézkedésként eddig 5 teljes, és 1 részleges védõkörzet, valamint az ezekhez kapcsolódó megfigyelési zónák kialakítására volt szükség. Ezek: Nagybaracska és térsége, Dunakeszi, a horányi-rév és környéke, Szentendre, Százhalombatta, Dunaszentbenedek és környéke, valamint a szlovákiai Bõs (Gabcsikovó) köré vont védõ- és megfigyelési zóna átnyúlik magyar területre is.

Májusig fertõz?

Süth Miklós, az országos fõállatorvos szerint a vízi élõhelyek környékén további madárinfluenzás esetekre lehet számítani a tavasz folyamán. A fertõzési lánc megszakadása a költözés befejeztével a madarak párba állásától várható, ami május végéig megtörténik.

Megrágott hattyútetem Mohácsnál

Egy Mohácsnál elhullott bütykös hattyú tetemét vizsgálják a kaposvári állategészségügyi intézetben – közölte a Baranya megyei fõ-állatorvos. Vass Péter a Klubrádióban megerõsítette, hogy az elpusztult hattyút valamilyen állat, vélhetõen kutya, vagy macska megrágta.

A szakember elmondta: a madarat szerdán találták, a madárinfluenza kimutatásához pedig egy hétre van szükség. A kaposvári állategészségügyi intézetben végzett boncolás eddig annyit állapított meg, hogy általános – légzõszervi, és egyéb – tünetek voltak a hattyúnál – tette hozzá a megyei fõ-állatorvos.

Korábbi madárinfluenzás cikkek
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra