2024.04.24. - György

Hegyes orra, apró füle, vörös szõrzete és borzas farka van az ismeretlen emlõsnek

Hegyes orra, apró füle, vörös szõrzete és borzas farka van az ismeretlen emlõsnek
Szakértõk rejtélyes, új emlõst fedeztek fel Borneó sûrû erdeiben, mely akár egy új ragadozófaj is lehet. Az emlõs - mely némileg nagyobb, mint egy házimacska -, sötétvörös szõrrel és hosszú, borzas farokkal rendelkezik. A WWF kutatóinak kamerája elé kétszer is bemerészkedett az éjszakai erdõben.

Alakja - valószínûleg hegyes orra, apró fülei és nagy, erõteljes hátsó lábai - azt sugallja, hogy húsevõrõl van szó. Bizonyos jellegzetességei a nyestre és a cibetmacskára emlékeztetnek, a kutatók szerint el is képzelhetõ, hogy ezen csoportokhoz tartozik, de az is lehet, hogy teljesen új fajjal és csoporttal van dolguk- tudósít a Híradó.hu.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

"Az új fajok mindig izgalmasak" - mondja Nick Isaac brit kutató. Szerinte nem lesz egyszerû megállapítani, hogy az új élõlény tényleg új fajt képvisel, vagy a már ismert fajok új egyede. A kutatók megmutatták a fotókat a helyieknek, ám senki nem látta még az állatot ezelõtt. Stephan Wulffraat biológus elmondta, a borneói szakértõk egy része is lemúrrra tippelt, ám a többség mégis úgy véli, ragadozó a megfigyelt állat.

A kutató szerint csak úgy tudhatják meg, milyen fajról is van szó, ha sikerül befogni egyet. A csapat már meg is próbálta elkapni az állatot ketrecekkel. Isaac szerint az állat befogása lehet az egyik megfelelõ mód, ám az is igaz, hogy számos új fajt eddig a DNS-minták alapján azonosítottak a bogarak között is. Ha sikerülne szõrszálat, vagy ürüléket találniuk, és azokból mintát venni, akkor össze lehetne hasonlítani a DNS-t a rokon fajokéval.

A szõrcsapda, melyet a kamera közelében helyeztek el, talán be is tud szerezni olyan szõrszálat, mely még a szõrhagymát is õrzi, így a DNS-mintavétel tökéletes lehet. A kamerákkal már számos fajt sikerült észrevétlenül megfigyelniük.

Eddig két felvételt sikerült készíteni az állatról. Ám ezek már eléggé meggyõzõek voltak ahhoz, hogy a kutatók úgy vélekedjenek, új fajról van szó. Bár az állat olyan, mint egy lemúr, az ismert lemúrfajok mindegyike Madagaszkáron és nem Borneón él.

Az egyik képen nagyon tisztán látszik a farok hossza és az, hogy milyen izmos is a végtag. A cibetmacskák fõleg a fákon történõ egyensúlyozásra alkalmazzák farkukat, így elképzelhetõ, hogy ez a faj is a fákon él, ami megmagyarázná, miért nem szúrták ki ezelõtt.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra