2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Megvan az elsõ kutya-vérteszt

Megvan az elsõ kutya-vérteszt
A teszt során bakteriofágokban elõállított antitesteket alkalmaznak a nyolc vértípus könnyebb felismerésére.

A kutyáknak is szükségük van néha vérátömlesztésre, melyben nagy segítséget jelenthet a világ elsõ, kutya vértípus-tesztje. Egészen mostanáig soha nem lehetett könnyen, megbízható módszerrel meghatározni a nyolc, ismert kutya vértípust.

Dr. Kate Szüen-Ven Csang, tajvani kutató genetikailag módosított antitesteket alkalmazott az új teszt alapjául. Az emberekhez hasonlóan a kutyák is elpusztulnak, ha inkompatibilis vértípust kapnak.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az ebeket az elsõ alkalommal még nem fenyegeti veszély, mert nincsen természetes módon létrejött antitestük az idegen vér ellen. Ám ha többször kapnak átömlesztést, mondjuk mert vérzékenyek, akkor már kifejlesztik saját antitestüket az idegen vérrel szemben, ezzel olyan immunreakció alakulhat ki, mely megöli õket.

Egyes kutya vértípusoknál sokkal hevesebb a reakció, mint a többinél. Bruce Parry professzor jelenleg kevert vérteszttel próbálkozik, hogy megfigyelhesse létrejön-e keresztreakció. Ám ez a teszt nem túl megbízható. Az emberekkel ellentétben jelenleg az állattudomány nem rendelkezik olyan megbízható diagnosztikai eszközparkkal, mellyel minden vértípust ki lehetne mutatni a négylábúaknál.

Ha ez lehetséges lenne, akkor a kutatók olyan szûrõfolyamatot tudnának kifejleszteni, mellyel a kedvenceknél sem vetülne fel az inkompatibilitás veszélye. Az emberekkel ellentétben, akiknek négy vértípusa lehetséges - A, B, AB és 0 - , a kutyák legalább nyolc fõbb típussal rendelkeznek. A csoportok összefüggenek a vörös vérsejtek felszínén lévõ proteinekkel.

A többszöri, inkompatibilis vérrel történõ transzfúzió során a beteg kutyában olyan antitestek fejlõdnek ki, melyek ezen sejtfelszíni proteinek ellen védekeznek. A vért befogadó kutya antitestjei így rákapcsolódnak az idegen proteinekre így immunválaszt váltanak ki. A kutya-vérteszt során szintén antitesteket alkalmaznak. Ám ahelyett, hogy a kutyák által természetes módon ilyetén esetekben elõállított antitesteket alkalmaznák, ezeket genetikailag állítják elõ úgy, hogy apró bakteriofágokban fejlesztik ki õket.

Csang egy egész sorozat antitestet fejlesztett ki az ismert felszíni proteinek ellen, melyek a kutyáknak a nyolcféle vértípust adják. Ezzel lehetõvé válik, hogy az orvosok meghatározzák a kutya vértípusát és megfelelõ donort keressenek számára. A Melbournei Egyetem kutatói kutya vérbankot üzemeltetnek, mely körülbelül 700.500 milliliter kutyavért szolgáltat évente a sebészeti beavatkozásokhoz.

A transzfúzió akkor fontos a kutyák számára, ha traumáról, a vörös vérsejtek autoimmun pusztulásáról, mérgezésrõl vagy genetikai véralvadási betegségekrõl - pl. hemofília - van szó. Dr. Cathy Deague szerint az új diagnosztikai eljárás megkönnyíti a donorok kiválasztását.

Összehasonlításképpen, a lovaknak 15 ismert vértípusa van, míg a macskáknak csak kettõ.

News in Science
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra