2024.04.16. - Csongor

A tyúkok elõre látják jövõjüket

A tyúkok elõre látják jövõjüket
A csirkék nemcsak a jelenben élnek, hanem elõre látják jövõjüket is és megfelelõ önkontrollt tanúsítanak, valami olyasmit, amirõl azt hitték csak az ember és a többi fõemlõs képes rá. Az Állati Viselkedés címû folyóiratban megjelent újabb tanulmány szerint a házi szárnyas - Gallus gallus domesticus - olyan intelligens állat, mely képes az aggódásra.

Egy új kutatás kimutatta, hogy a házi szárnyasok tudják, mi vár rájuk, és figyelemreméltó önkontrollal rendelkeznek.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Egy, a "késõbb" fogalmával nem rendelkezõ állat nem képes elõre látni egy kellemetlen esemény végét - pl. fájdalom - és elnyomni azt - mondja Dr. Siobhan Abeyesinghe. Másfelõl egy olyan állat, mely képes elõre látni egy eseményt, az elõnyt kovácsolhat abból, emellett arra is számíthat, hogy azt az eseményt elkerülheti, illetve aggódhat is amiatt.

Aeyesinghe és csapata tyúkokat tesztelt színes gombokkal. Amikor a madarak megcsíptek egy gombot, ételt kaptak. Ha 2-3 másodpercig vártak, akkor kisebb mennyiségû ételt kaptak, ha tovább vártak - legalább 22 másodpercig - akkor megkapták a fõnyereményt, azaz még több ételt.

A kutató szerint a tyúkok esetén természetes környezetben kifizetõdik, ha amint ételhez jutnak azonnal esznek is, mielõtt egy másik egyed eleszi a táplálékot elõlük. Ám erre számítva a kutatók rájöttek, hogy a nagyobb adag nyeremény esetén a tyúkok 90 százaléka azt választotta, ami kizárja, hogy az állatoknak ne lenne elképzelésük a jövõrõl.

A korábbi tanulmányok során arra jöttek rá, hogy a tyúkok agyában az idegsejtek szervezõdése igen strukturált, ami azt sugallja, hogy az emberekhez hasonlóan a tyúkok lenyûgözõ intelligenciával rendelkeznek, így biztosítják saját túlélésüket. Az emberekkel ellentétben a szárnyasok agya figyelemreméltó öngyógyító mechanizmussal rendelkezik, mellyel képes egy trauma után a sebeket begyógyítani.

Az még a kutatók elõtt nem tiszta, hogy pontosan mi zajlik a madarak agyában, amikor évente körülbelül 40 milliárd egyed végzi az emberek gyomrában. Dr. Raf Freire ausztrál kutató egyetért az eredményekkel. Õ már gyanította, hogy az állatok és a madarak - különösen a tyúkok - magasabb intelligenciaszinttel rendelkeznek, mint azt az ember sejti.

A kutatót nem lepte meg igazán a tyúkok intelligenciája, az viszont igen, hogy a másik csapat képes volt ilyen elegánsan és meggyõzõen kimutatni ezen képességeket a tyúkoknál.

MTV / News in Science
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra