2024.03.29. - Auguszta

Veszélyes házikedvencek

Fenevadak a lakásban

Néhány veszélyes állathoz elég könnyû hozzájutni. Elég csak bemenni egy állatkereskedésbe, és ha a vevõ nem gyerek, el is vihet egy skorpiót vagy egy kígyót. Igaz, hogy ezeknek a tartásához engedély kell, de ezt vásárláskor nem kell feltétlenül lobogtatni. Ha viszont bajt okoznak, az még akár bûncselekménynek is számíthat.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Manapság egyre többen gondolják úgy, hogy az aranyhörcsög vagy a tengerimalac túl szokványos háziállat, ezért kis kedvencnek inkább skorpiót, kígyót vagy éppen oroszlánt választanak. Természetesen vannak, akik megfelelõ szakértelemmel nevelgetik az extrém állatokat, de van olyan is, amikor a gazdi gondatlansága komoly gondokat okozhat. Fõként akkor, ha a fenevad eléri a felnõttkort.

Az, hogy melyik állat számít veszélyesnek, a jogszabály szigorúan szabályozza. Ilyenek például az erszényesek, több majomfajta, a kutyafélék, medvefélék, nagymacskák, óriáskígyók, bizonyos pókok, vagy éppen a skorpiók. Ha valaki úgy érzi, mindenképpen egy tigrisre vagy egy skorpióra vágyik, engedélyt kell kérnie az illetékes önkormányzattól. Szükség van továbbá minimum öt év szakirányú tapasztalatra és a szomszédok beleegyezésére. A hatóságok azt is ellenõrzik, hogy az állat megfelelõ körülmények közé kerül-e. Ha valaki megszegi a szabályokat, és emiatt kedvence megsebesít valakit, annak komoly következményei vannak.

“Ebben az esetben bûncselekményt követ el az illetõ, mert ez már nem is szabálysértés, hanem vétség. Ilyenkor a rendõrség indít vizsgálatot, és természetesen hatósági állatorvos is megvizsgálja az állatot” – fogalmazott dr. Filipsz Andrea jegyzõ.

A hatóságok idõnként ellenõrizhetik az állattartás körülményeit. Ha valami nincs rendben, elveszik a gazdájától.

“Ha egy illegálisan tartott állatot lefoglalnak, az bizony probléma, mert el kell helyezni olyan helyen, ahol jó körülmények közt van, szakértõ gondoskodás mellett. Ilyen hely lehet az állatkert, de nyilván itt tervezve van, mennyi állat lehet. Az az elképzelés, hogy egy állatkert bármennyi állatot befogad, csacskaság” – mondta Hanga Zoltán, a Fõvárosi Állat- és Növénykert szakreferense.

Ezért aztán a felelõtlenség sokszor a veszélyes állat életébe kerülhet. Rosszabb esetben egy emberébe. Jól tudja ezt Schumann József is, aki már másfél évtizede foglalkozik nagymacskákkal. A két tigris és két oroszlán már igazi családtagnak minõsül, de azért egy ágyban nem aludna velük.

“Apró sérülések adódnak, fõként a játék hevében. Ma már azért óvatosabb vagyok velük szemben, fõleg az oroszlánfiúval. Csak úgy megyek be, ha el van zárva, mert neki már külön területe van, és az nem az én tulajdonom” – mesélte Schumann József.

Egy veszedelmes nagymacskát természetesen nem könnyû eltitkolni a szomszédok elõl. Ám egy skorpió vagy egy kígyó gond nélkül hazavihetõ. Az állatkereskedések ugyanis a megfelelõ engedélyek mellett árulhatnak ilyeneket. A vevõ pedig bemegy és megvásárolja az állatot, egy madárpókot akár már 800 forintért.

“Sajnos semmiféle hatósági engedélyünk, lehetõségünk nincs arra, hogy bármilyen igazolványt kérjünk, Az más kérdés, hogy saját szakállra nem adunk el kisgyereknek madárpókot, skorpiót, nagy boát” – nyilatkozta Udvari József üzletvezetõ.

A különleges állatok valóban nagyon szépek, de már a boltban kötelezõ feltüntetni, hogy veszélyes állatról van szó. Egy boa például az ijedtség mellett komoly sérüléseket is okozhat.

“Õ is a veszélyes állat kategóriájában van. Dupla ekkora tud lenni. Úgy gondolom, hogy egy ekkora kígyó már indokoltan veszélyes. 101 néhány foga van, éles, hegyes fogak. Nem feltétlenül életveszélyes, de az biztos, hogy nem jó ha valakit megharap” – tette hozzá Udvari József.

Akadnak olyanok is, akik az állatkertben beleszeretnek egy zebrába, vagy éppen egy kedves gorillába. Az õ tartásuk már több nehézséggel jár, hiszen egyáltalán nincsenek háziasítva. Az engedélyeztetésük is jóval nehezebb, mint egy csúszómászóé.

“A majmok tartásával sok a gond, nagy szakmai kihívás, még egy állatkertnek is. Ez az egyik. A másik, hogy az illegálisan behozott majmok HIV-vírust terjeszthetnek. A harmadik, hogy ebbe már a természetvédelmi hatóságnak is beleszólása van, mert sok faj azért van a kihalás szélén, mert befogják õket házikedvencnek” – fogalmazott Hanga Zoltán.

Tehát, ha valakinek nem elég egy aranyhörcsög, jól gondolja meg, mit választ helyette. Hiszen nem csupán önmagát és a környezetét veszélyeztetheti, de egy apró figyelmetlenség könnyen az állat életébe kerülhet. Õ pedig semmirõl nem tehet.

Orosz Hajnalka
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra